Advertisement
HABERLER ABONE OL

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Facebook sayfasından, hükümetin bankaların yüksek faiz oranlarından elde ettikleri aşırı kârlara yüzde 40 ilave vergi uygulanması kararı hakkında açıklama yaptı.

Meloni, son kabine toplantısında onaylanan "en önemli önlemin" bankaların haksız marjlarına uygulanan vergi kararı olduğunu söyledi.

Meloni ayrıca yeni verginin bankaların davranışlarının bir sonucu olduğunu belirtti.

Bankaların ‘ekstra’ kazançlarına yüzde 40 vergi

İtalya hükümeti 8 Ağustos’ta bankaların yüksek faiz oranlarından elde ettikleri aşırı kârlara yüzde 40 ilave vergi uygulayacağını açıklamıştı.

Bankaların bu yılın ilk yarısındaki kârlarının milyarlarca euroyu bulduğuna işaret eden İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, yüksek faiz oranları nedeniyle hane ve işletmelerin borçlanma maliyetinin iki kat arttığını, mevduat sahiplerine verilen faizin ise bu ölçüde artmadığını anlatmıştı.

Bir defaya mahsus ek vergilendirme kapsamında İtalya, bankaların kredi verme ile mevduat faizi arasındaki farktan elde ettikleri gelirleri yüzde 40 oranında vergilendirecek. Bu vergi ile İtalyan bankalarından 3 milyar euro kadar ek vergi toplanması bekleniyor.