Advertisement
HABERLER ABONE OL

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı Ankara’dan gelecek maaş zammı haberlerinde.

Normal koşullarda Temmuz ayında açıklanan altı aylık enflasyon verileri baz alınarak yapılan zamlar bu kez büyük oranda yeni bir formülle yapılacak.

Normal koşullarda memur ve emekli zamları 15,26 Mayıs enflasyonu üzerine Haziran ayı enflasyonu da eklenecek ki Bloomberg HT'nin enflasyon anketine göre bu rakam 4,33, böylece 19,56'lık rakam üzerinden hesaplanacaktı.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan sosyal güvenlik uzmanları ve memur sendikası temsilcileri, yapılacak zamma ve uygulanacak formüle ilişkin herhangi bir bilgi veremezken, en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkacak olmasıyla 13, ya 15 bin lira alan memurların alacakları zam oranlarında belirsizlik olduğunu dile getirdi.

SSK ve Bağkur emekli aylıklarına normalde Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranında, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise 6 aylık enflasyon farkı + yüzde 6 oranında zam yapılacaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşının da 22 bin lira olacağını açıklayınca şimdi memur maaş zammıyla ilgili kanun teklifinin bu hafta içinde TBMM’ye sunulması ve hızlıca yasalaştırılması bekleniyor.

Yöntem belli değil

Memur maaş zammıyla ilgili çeşitli formüller üzerinde duruluyor. Formüller artışın bir kısmının yüzdelik zam, bir kısmının da seyyanen zam şeklinde yapılması şeklinde ifade ediliyor.

En düşük memur maaşı 10 bin 464 TL düzeyinde bulunuyor. Söz konusu maaşın 22 bin liraya çıkarılması için en düşük memur maaşına yüzde 110 oranında zam yapılması anlamına geliyor.

Durum böyle olunca maaşı 13 bin lira olan öğretmenin maaşı 25 bine, maaşı 14 bin 500 lira olan hemşirenin maaşı da 27 bin 700 liraya çıkmış olacak. Maaşı 17 bin 400 lira olan bir mühendisin maaşı da 32 bine yükselecek. Genel müdür maaşı ise 45 bin 500 lirdan 72 bin liraya çıkartılacak.

Makas daralacak

Memur maaşlarına yapılacak artışın bir kısmının seyyanen, bir kısmının yüzdelik zam şeklinde yapılması sonucu en düşük memur maaşı ile en yüksek memur maaşı arasındaki makas ın daralması bekleniyor.

En düşük memur maaşı yüzde 110 oranında artarken, genel müdür maaşındaki artış yüzde 59-60 oranında kalacak.

Emekli merak içinde

Memur maaşlarına yapılacak yüzdelik artışlar emekli memurların aylıklarına da aynen yansıyacak. Seyyanen zamların emekli aylığına yansıyabilmesi için ise ya seyyanen artışın taban aylığında artış şeklinde yapılması ya da kanunda özel düzenleme yapılması gerekiyor.

İşçi emeklisine ayrı haseplama

Seçim öncesinde yapılan açıklamalarda, emekli aylıklarına da kademeli artış yapılacağı duyuruldu. Halen 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığının aynen devam etmesi bekleniyor. Kademeli artışların ise kök aylıklara uygulanması dile getiriliyor.

Örneğin, yüksek aylıklara yüzde 45-47 gibi bir oranda artış yapılırken, düşük kök aylıklara bu oranların üzerinde artış yapılması bekleniyor.