Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yılın üçüncü çeyreğinde altında görülen rallinin etkisiyle merkez bankaları altında satışlara hız verdi.

Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre, 2020'nin üçüncü çeyreğinde merkez bankaları 2010 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana altında ilk kez net satıcı hale geldi.

Konseyin verilerine göre bu gelişmeye Özbekistan Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın satışları neden oldu. Bunun yanında Rusya Merkez Bankası da çeyreklik bazda 13 yılın ardından ilk kez altında satışa geçti.

Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre Özbekistan Merkez Bankası 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 34,9 ton altın sattı. Aynı dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altın satışı ise 22,3 tonu buldu.

Dünya Altın Konseyi Kıdemli Analisti Louise Street, altın satışlarının yerli kaynaklardan alım yapan ve yüksek altın fiyatlarından yararlanmak isteyen merkez bankaları tarafından yapıldığını belirtti.

Altın üreticileri: TCMB ürettiğimiz tüm altını aldı

Türkiye'de daha önce yapılan mevzuat değişikliği ile TCMB altın üreticilerinin ürettiği altını piyasa fiyatından öncelikli olarak satın alma hakkına sahip olmuştu. Ağustos'ta bu konuda Bloomberg'e açıklamalarda bulunan Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel TCMB'nin tek alıcıları haline geldiğini belirtmişti. Yücel “Düzenleme değişikliğiyle birlikte TCMB bizim tek alıcımız haline geldi. Bugüne kadar ürettiğimiz tüm altını aldı” ifadelerini kullanmıştı.

TCMB verilerine göre, banka 2019 sonunda rezervlerinde 411,8 ton altın bulunduruyordu. TCMB’nin 2019 altın rezervinin 372 tonu Borsa İstanbul’da, 5,9 tonu ise Bank Of England’da tutuluyor.

Altın fiyatları 3. çeyrekte ralli yaptı

Altın fiyatları yılın üçüncü çeyreğinde koronavirüs salgınının yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmesiyle rekor seviyeleri görmüştü. Altının onsu Ağustos ayında 2 bin 75 doların da üzerini test etmişti.

Dünya Altın Konseyi'ne göre, toplam külçe altın talebi geçtiğimiz çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 düşüşle 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.