Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Ödemeler Bankası Genel Müdürü Agustin Carstens, büyük merkez bankalarının enflasyon oranlarını düşürmek konusunda 'etkileyici ilerleme' kaydettiğini ve yakın zamanda gevşek para politikasına yöneleceğini kaydetti.

Carstens CNBC'ye verdiği demeçte "Eğer herşey yolunda giderse bu sene özellikle yılın 2. yarısında bu anlamda önemli ilerleme kaydedeceğiz" ifadesini kullandı.

Carstens dezenflasyon sürecinde 'son aşamada' olunduğunu ve bu dönemin en karmaşık dönem olduğunu belirterek "Sıkılaşma yapıldı ancak ekonomiye etkileri hala devam ediyor. Bu etkinin ne kadar daha süreceği belirsiz. Merkez Bankaları dezenflasyon sürecini dikkatle izlemeli ve hedefe tam anlamıyla ulaşana kadar devam etmeli" değerlendirmesini yaptı.

AMB Mart toplantısında faizleri değiştirmezken enflasyon projeksiyonlarında Haziran tahminlerini düşürmüş ve Haziran'da faiz indirimi sinyali vermişti.

Bu hafta Fed ve İngiltere Merkez Bankası'nın da gerçekleştireceği faiz toplantılarında para politikasına yönelik sinyal vermesi bekleniyor.

ABD'de Perşembe günü tahminlerden yüksek gelen enflasyon, bazı ekonomistlerin faiz indirimi beklentilerini azaltmasına yol açmıştı.

JP Morgan ve Goldman Sachs Haziran ayından itibaren Fed'den toplam 3 faiz indirimi bekliyor. Goldman'a göre BOE'nin de indirimlere Haziran ayında başlaması bekleniyor.