Advertisement
TÜRKİYE MAKRO VERİLERİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) brüt rezervleri 11 Şubat haftasında 114,9 milyar dolara yükseldi.

Bir önceki hafta brüt rezervler 114,7 milyar düzeyindeydi.

Bankanın net rezervlerinde ise 11 Şubat haftasında sınırlı gerileme gözlendi. Buna göre bir önceki hafta 16,3 milyar dolar olan net rezervler 11 Şubat haftasında 15,8 milyar dolara düştü.

Swap hariç net rezervlerde ise 11 Şubat haftasında toparlanma oldu. Swap hariç net rezervler eksi 50,2 milyar dolardan eksi 48,1 milyar dolara çıktı.

Döviz mevduatları etkisi

Merkez Bankası rezervlerine katkı açısından dikkate alınan kalemlerden biri olan dövizden TL'ye dönüşen kur korumalı mevduatlara ilişkin ilk veriler, ilgili haftada TCMB rezervlerine bu kalemden en az 1,5 milyar dolarlık katkı geldiğini gösterdi.

Kur korumalı mevduattan gelen katkıya rağmen gerçekleşen düşüşte swap stokundaki 2,6 milyar dolarlık azalma etkili oldu. TCMB Başkanı Kavcıoğlu, 27 Ocak’ta yaptığı konuşmada “APİ ve swap işlemlerinin büyüklüğü, gözden geçirilmektedir” ifadesini kullanmıştı.

Döviz mevduatlarının tamamına bakıldığında ise gerilemenin sürdüğü izlendi.

TCMB verilerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 2,04 milyar dolar düşüşle 223 milyar dolar olarak kaydedildi. Parite etkisinden arındırılmış veri setine bakıldığında ise düşüşün 2,12 milyar dolar olduğu izlendi.

Bu veri setine göre bireylerin döviz mevduatları 680 milyon dolar, tüzel kişilerin ise 1,45 milyar dolar azaldı.