Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) swap işlemlerinde kullanılan TL faizini % 10.25'ten % 11.75'e yükseltti.

Merkez Bankası'nın bu sıkılaştırma adımı sonrası, Türk Lirası dolar karşısındaki kayıplarını geri alarak artıya geçti.

Dolar/TL kuru, sıkılaştırma öncesi 7.95 seviyelerinde seyrederken, 7.9041 seviyesine kadar geriledi.

Karar sonrası bankaların TCMB ile yaptıkları haftalık swap işlemlere ilginin azalıp azalmayacağı hakkında değerlendirmelerde bulunan Bloomberg HT Araştırma Müdürü Cumhur Örnek, “Yurt dışı yerleşiklerle ile yapılan türev limitleri tamamen esnetilmedi” dedi ve “BDDK 28 Eylül 2020'de aktif rasyo oranını düşürmüş olsa da TCMB ile yapılan swap işlemleri bana göre formülün pay kısmında yer alan kalemlerin göreceli en risksiz olanı” diye ekledi.

Yurt dışı fiyatlamaların volatil ve an itibariyle politika faizinin üzerinde olduğunu belirten Örnek, “Bankalarımızın TL fonlaması için ellerindeki Döviz kaynaklarını efektif kullanmaya ihtiyacı var” diye belirtti.

Kararın ardından yurt dışındaki haftalık swap faizi de düne göre artış göstererek %11,4'den %12,7'e yükseldi.

Ünlü Portföy Yönetimi Genel Müdürü Altuğ Dayıoğlu, TCMB’nin swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yüzde 11,75'e yükseltme kararını Bloomberg HT'ye değerlendirdi.

Altuğ Dayıoğlu, enflasyon beklentilerinin çok hızlı gitmesinin yarattığı bir tahribatın söz konusu olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, son zamanlarda yaşadığımız jeopolitik gerginliklerin bu tahribatı daha da negatif etkilediğini söyledi. Genel olarak baktığımızda Merkez Bankası’nın birçok sıkılaştırma adımları yaptığını dile getiren Dayıoğlu, önümüzdeki dönemlerde TCMB’nin bu sıkılaştırma adımlarına devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

Merkez Bankası’nın yapmış olduğu hamleler sonrası geçtiğimiz iki hafta içinde piyasalarda pozitif portföy yatırımları görmeye başlandığını belirten Dayıoğlu ,22 Ekim’de dolar kurunda kayda değer bir gevşeme olmazsa, TCMB’nin 100-200 baz puan faiz artışı yapabileceğini düşündüğünü aktardı.

Dayıoğlu jeopolitik gelişmeler hakkındaki değerlendirmesinde “Faiz tek başına çözüm olacak gibi durmuyor. Jeopolitik gelişmelerde özellikle Yunanistan ve Akdeniz’de yaşadığımız sorunlar ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki çatışmanın sakinleşmesi oldukça önemli.” dedi. ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın seçilme ihtimalinin artmasının piyasalar için olumsuz bir faktör olduğunu söyleyen Dayıoğlu, bundan sonra politika yapıcıların hareketlerinin daha da önemli olacağını ifade etti.

“Doların güçlenmediği bir ortamda TL’nin değer kaybetmesi ayrı bir soru işareti. TL, uzun zamandır en hızlı değer kaybeden para birimlerinin başında geliyor.” diyen Dayıoğlu, kurdaki en önemli problemin öngörülebilir olmaktan çıkmış olması olduğunu söyledi. “Dolarda stabilizasyonun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesini yapan Dayıoğlu, hem faiz artışı hem de jeopolitik gerginliklerin sona ermesinin tansiyonu düşürmede faydalı olacağını aktardı.