Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Meta'nın CEO’su Mark Zuckerberg, toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 13 oranında küçüleceğini ve 11 binden fazla çalışanın işten çıkarılacağını doğruladı.

Verdiği karar nedeniyle çalışanlarından özür dileyen Zuckerberg, işten çıkarma kararına neden olarak şirket gelirlerindeki düşüşü gösterdi.

Zuckerberg, şirket çalışanlarına yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Meta'nın tarihinde yaptığımız en zor değişikliklerden bazılarını paylaşıyorum. Ekip sayımızın yaklaşık yüzde 13 oranında küçültmesine ve 11 binden fazla yetenekli çalışanımızın gitmesine karar verdim. Ayrıca isteğe bağlı harcamaları azaltarak ve işe alımların dondurulmasını ilk çeyreğe kadar uzatarak daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atıyoruz. Bu kararların ve buraya nasıl geldiğimizin hesabını vermek istiyorum. Bunun herkes için zor olduğunu biliyorum ve özellikle bu durumdan etkilenenler adına üzgünüm.”

Zuckerberg işten çıkarma kararının nedenlerini açıkladı

Zuckerberg, Kovid-19 salgınının başlangıcında, dünya genelinde çevrimiçi uygulamaların kullanılma hızının arttığını ve e-ticaretteki bu artışın büyük bir gelir artışına yol açtığını söyledi. “Birçok insan bunun pandemi sona erdikten sonra bile devam edecek kalıcı bir artış olacağını tahmin etti.” diyen Zuckerberg, kendisinin de yatırımları bu yönde önemli ölçüde artırma kararı aldığını belirtti. İşlerin beklediği gibi gitmediğini söylen Zuckerberg, makroekonomik gerilemenin, artan rekabetin ve reklam gelirlerindeki kaybın şirket gelirlerinde düşüşe sebep olduğunu kaydetti.

Zuckerberg, bu yeni ortamda, sermayeyi daha verimli kullanmalarının gerektiğini belirterek, “(AI) Discovery Engine, reklamlarımız, iş platformlarımız ve Meta veriye yönelik uzun vadeli vizyonumuz gibi kaynağımızın daha fazlasını daha az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanına kaydırdık.” açıklamasını yaptı.