Advertisement


Aktif Bank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kadir Öztürk, metaverse’ün henüz daha en başında olduğumuzu, fakat inanılmaz bir ivmelenme ile gelişip daha fazla hayatımıza gireceğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Öztürk, metaverse dünyasında kurulan yapı ile finans dünyasının rakibi bir sistem doğduğunu kaydetti. Metaverse’teki yapının kendisinin zaten bir finans sistemi yaratmış durumda olduğunu vurgulayan Öztürk, “DeFi (Merkeziyetsiz finans) dediğimiz yapılarda sadece paranızı takas etmiyorsunuz, fon, bono gibi yatırım araçlarına yatırımlar yapıyorsunuz. Sigorta yaptırabiliyor hatta kredi çekebiliyorsunuz. Baktığınızda bu bankalar için geleneksel bakış açılarında sınırlı kaldıkları taktirde risk oluşturma potansiyeli yüksek. Başka bakış açıları geliştirmenin artık zorunlu olduğu bir döneme girdi tüm finansal kuruluşlar” diye konuştu.


‘Metaverse’te varlığımızı tasarlayama ve projeler geliştirmeye öncelik verdik’
Aktif Bank’ın Metaverse dünyasına adım attığını belirten Öztürk, “Bir yandan paradigma değişiminin yönünü anlamaya çalışarak kendimizi büyük dönüşüme hazırlarken, diğer yandan da daha şimdiden Metaverse'ün hayatımıza soktuğu yeni mecralarda ve rekabet olanaklarında yer edinmek ilk hedefimiz. İnovatif bakış açımızla yeniliklere adapte olma iştahımız hep çok yüksek. Özellikle iştirak ağımızın ve fintech ekosistemimizin getirdiği, farklı alanlarda hızlı hareket edebilme kabiliyetimizle; metaverse'ün hayatımızda halihazırda yer alan birçok kavramı birbirine bağlayan yapısıyla da hızla uyumlanıyoruz” dedi. Yakın zamanda metaverse’ün en popüler platformlarından olan Decentraland’den birkaç parselden oluşan geniş bir alanda varlıklarını tasarlamaya başladıkların kaydeden Öztürk, şöyle devam etti: “Bunun sebebi ise bildiğiniz gibi Aktifbank’ın çok güçlü bir ekosistemi mevcut ve içlerinde ana işi finans olmayan iştirakler de mevcut. Metaverse ve blockchain’in hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeği olduğunun farkındayız. Bu nedenle bizim oralarda denemeler ve projeler yapmamız gerektiğine inanıyorduk. Bu nedenle oradaki varlığımızı tasarlamaya ve projeler geliştirmeye öncelik verdik.”

‘İştirakimiz Passo ile etkinlik projesi kurguluyoruz’
N Kolay İstanbul Yarı Maratonunun basın lansmanında bir ilki gerçekleştirdiklerini ve toplantıyı fiziksel dünya ile metaverse dünyasında aynı anda yaptıklarını belirten Öztürk, etkinliğe her iki taraftan da eş zamanlı katılımcılar olduğunu söyledi. Metaverse tarafında dünyanın bir çok ülkesinden katılımcıların da geldiğini kaydeden Öztürk, “Tabi bu dünyada birşey tasarlayabilmeniz için bankacılık ve yazılım bilgisi yetmiyor. Ciddi bir tasarım ve gamification bilgisine de ihtiyacınız var. Biz de burada yine holding iştiraklerimizden Enrich Games çatısı altındaki Black Studio ile çok sıkı bir çalışma gerçekleştirerek bir ilki gerçekleştirdik diyebiliriz. Bundan sonraki hızlıca hayata geçireceğimiz ilk hedefimiz ise metaverse dünyasının DNA’sına uygun biçimde yine yenilikçi ve öncü bir etkinlik projesi kurgulamak. 9 milyon kullanıcılı markamız Passo ile yapacağız projeyi. Metaverse, etkinlik, biletlerin NFT token olabilmesi gibi tüm bu bileşenlere bakınca bu platforma çok uygun bir yeni deneyim tasarladığımızı söyleyebilirim. Senenin devamında başka markalarımızla başka projelerimiz de olacak. Bu anlamda Türkiye’nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi oluşumuzun avantajını yaşıyoruz” diye konuştu.