Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Microsoft’un yıllık gelirleri yüzde 19 artış gösterirken, şirket gelirlerini art arda 15 çeyrektir yüzde 10’un üzerinde artırmayı başardı. Şirketin ilk çeyrek geliri 41,7 milyar dolara ulaşırken, Bloomberg anketine katılan analistlerin 41,1 milyar dolarlık beklentisini de geride bıraktı.

Hisselerdeki yükselişle beraber teknoloji devinin piyasa değeri geçtiğimiz günlerde 2 trilyon dolara yakın bir seviyede bulunuyordu. Şirket değerindeki bu artışta, büyüyen bulut hizmet sistemi operasyonu ve kişisel bilgisayar satışlarının ilk çeyrekte olağanüstü bir performans sergilemesi önemli rol oynadı.

Microsoft’un hisseleri geçen sene yüzde 50’den fazla yükseliş kaydederken, bilançonun açıklanmasından sonra hisseler yüzde 2,5 düştü. Bu da satışlar yüzde 19 artmış olsa bile yatırımcıların daha büyük bir atılım bekleyişi içerisinde olduğuna işaret ediyor.

Microsoft’un net kârı ilk çeyrekte 15,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken geçen seneye göre yüzde 35,6 artış gösterdi. Şirketin hisse başına kârlılığı ise 2,03 dolar oldu. Analistlerin tahmini hisse başı kârlılığın 1,78 dolar olacağı yönündeydi.