Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

HANDE BERKTAN

Amerikan teknoloji devi Microsoft, veri depolama, işleme teknolojisi yatırımlarına hız verdi. Microsoft, Aralık ayında müşterilerine iletişim ağları için güvenilir, düşük gecikme süreli ve yüksek bant genişliğine sahip bağlantılar sunan, dünyanın önde gelen yüksek performanslı Hollowcore Fiber (HCF) optik kablo çözümleri sağlayıcısı Lumenisity satın alımının ardından, bu hafta bir başka veri merkezi teknolojileri üreticisi Fungible'ı satın aldığını duyurdu.

Microsoft Kurumsal Başkan Yardımcısı Girish Bablani, satın almaya ilişkin “Bugün Microsoft, yüksek verimli, düşük güçlü veri işleme birimlerine (DPU'lar) sahip veri merkezlerinde ağ ve depolama performansını hızlandırmayı amaçlayan bir şekillendirilebilir altyapı sağlayıcısı olan Fungible Inc.'i satın aldı. Fungible'ın teknolojileri, güvenilirlik ve güvenlik ile yüksek performanslı, ölçeklenebilir, ayrıştırılmış, ölçeği büyütülmüş veri merkezi altyapısının etkinleştirilmesine yardımcı olacak.

Fungible ekibi, Microsoft'un veri merkezi altyapı mühendisliği ekiplerine katılacak ve birden çok DPU çözümü, ağ yeniliği ve donanım sistemlerini geliştirmeye odaklanacak.” açıklamasını yaptı.

Microsoft, bulut platformu Azure’un altyapısını yeni satın almalarla güçlendiriyor

Satın almayla Microsoft kendi bulut platform hizmeti Azure'u desteklemek için kullanabileceği DPU teknolojisine sahip olacak.

Bugünkü duyuru, Microsoft'un veri gecikme süresinin iyileştirilmesi, veri merkezi sunucu yoğunluğunun artırılması, enerji verimliliğinin optimize edilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi dahil olmak üzere geniş teknoloji veri merkezi altyapı yatırımlarına odaklandığını gösteriyor. Microsoft satın almaya ilişkin finansal bilgileri paylaşmadı.

Fungible, ağ yazılım teknolojileri şirketi Juniper Networks'ün kurucu ortağı Pradeep Sindhu ile Apple Eski Kıdemli Başkan Yardımcısı yazılım mühendisi olan Bertrand Serlet tarafından 2015 yılında kuruldu. Fungible, Ağustos ayında Meta'ya yapılan başarısız bir satış söylentisinin ardından personelini işten çıkardığını ve ürün portföyünü küçülttüğünü açıklamıştı.

DPU'lar için pazarda artan rekabet, Fungible üzerinde de baskı oluşturuyordu. Nvidia, 2019'da DPU üreticisi BlueField'i, AMD ise Pensando'yu satın almıştı.

Aralık ayında yüksek hızlı fiber şirketi Lumenisity'i satın almasının ardından Microsoft, 2 ay içerisinde ikinci veri merkezi merkezli satın alımını gerçekleştirmiş oldu.