Advertisement

Nomura’nın duyurduğu ciddi boyuttaki muhtemel kayıplar, Bloomberg'in haberine göre, Archegos Capital Management’tan Bill Hwang tarafından yapılan işlemler ile ilgili olabilir.

Habere göre, Tiger Management eski trader’ı Hwang tarafından kurulan aile şirketinin Nomura’nın en önemli aracılık müşterilerinden biri olduğu belirtiliyor.

Nomura, yayımladığı açıklamada, ABD’li müşterisinden talep edilen miktarın 2 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı.

Hwang’ın New York merkezli şirketinin, cuma günü 20 milyar dolarlık hisse satışına neden olan teminat tamamlama çağrısının merkezinde olduğu söyleniyor. Satılan hisselerin arasında Discovery, ViacomCBS, GSX Techedu ve Baidu gibi şirketler bulunuyordu.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların aktardıklarına göre, Archegos, bazı pozisyonlar aleyhine doğru hareket etmeye başlayınca, Morgan Stanley ve Goldman’ın da aralarında bulunduğu bankalar tarafından hisseleri satmak için zorlandı.

Nomura konuyla ilgili yorum yapmazken aracı kurumun hisseleri pazartesi günü neredeyse yüzde 16 değer kaybederek 2011 Kasım ayından sonraki en büyük düşüşü yaşadı.

Goldman’dan blok satış

Goldman Sachs’ın cuma günü 10 milyar dolardan fazla blok satış yapmasıyla, birçok şirkette düşüş dalgası yaşandı.

ViacomCBS ve Discovery’nin hisseleri cuma günü yüzde 27 civarında düşüş kaydederken, ABD’de listelenen Çinli Baidu ve Tencent’in hisseleri de salı günü kapanışa göre yüzde 33,5 ve yüzde 48,5 değer kaybetti.

Müşterilere gönderilen bir e-postaya göre, Goldman, cuma günü ABD piyasaları açılmadan önce 6,6 milyar dolar değerinde Baidu, Tencent Music ve Vipshop Holding hisse sattı.

Bu satışı takiben 3,9 milyar dolarlık ViacomCBS, Discovery, Farfetch, iQiyi ve GSX Techedu hissesi de satıldı.

Nomura yanıldı mı?

Nomura Çoklu Varlık Strateji Direktörü Charlie McElligott ise geçen hafta yayımladığı bir raporda, koronavirüs satışlarıyla gelen oynaklığın ilk yılını geride bıraktığını ve risk yönetimi perspektifinden örneklerden çıkarıldığını belirterek, bunun piyasa katılımcılarının daha büyük pozisyonlar alabileceği anlamına geldiğini söylemişti.

“Bu, önümüzdeki günlerde riskli varlık oranının önemli ölçüde artacağına işaret ediyor” diyen McElligott, piyasaların günlük olarak sıkı kalmaya devam edeceği varsayımıyla, 25 Mart ve 29 Mart arasında büyük bir hisse senedi alımı ya da risk iştahının artma ihtimalinin bulunduğunu söylemişti.