Advertisement
HABERLER ABONE OL

Milyarder yatırımcı Bill Ackman ABD Merkez Bankası’nın faizleri 50 baz puan artırması gerektiğini belirtti.

Ackman konu hakkında sosyal medyadan yaptığı açıklamada 50 baz puanlık faiz artışının enflasyon beklentilerini düşürmek için tepkisel etkiye neden olacağını belirterek “bu adımla Fed gelecekte daha agresif ve ekonomik olarak acı verici adımlardan kaçınmış olur” değerlendirmesini yaptı.

Aralık ayında Fed yetkilileri bu sene 3 faiz artışı olacağı öngörüsünde bulundu. Enflasyonun 1980’lerden beri en yüksek seviyelerde seyretmesi nedeniyle Fed’in Mart ayında faiz artırımlarına başlaması bekleniyor. Piyasalarda 3’ün üzerinde faiz artışı beklentileri de hakim.

Fed’in enflasyon konusunda kredibilitesini kaybettiğini ifade eden Ackman ilk etapta yapılacak 50 baz puanlık faiz artışının piyasaları şaşırtacağını ve enflasyon sorununun çözümü için önemli olacağını belirtti.

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon da önceki gün Fed’in enflasyonla mücadele etmek için bu yıl 6-7 kez faiz artışı yapması gerektiğini söylemişti. 2022’de 4 faiz artışı ihtimali gittikçe artıyor, birçok banka da bu nedenle faiz artış tahminlerini yükseltti.

ABD’de tüketici fiyatları 2021’de yıllık yüzde 7 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Fed Başkanı Jerome Powell enflasyondaki artışın önüne geçmek için gereken adımların atılacağını belirtmiş ve “Eğer daha fazla faiz artırmak gerekiyorsa bunu yapacağız” ifadesini kullanmıştı.