Advertisement

OLCAY BÜYÜKTAŞ

Milyonlarca memur emeklisi ve memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin beklenen açıklama gelirken, şimdi dikkatler ilgili taslağa çevrildi.

Memurlar arasında sınıf, katsayı, gösterge, derece ve çalışma yasası farklılığı olduğu için hangi memurun artıştan ne kadar yararlanacağı ya da yararlanıp yararlanamayacağı hazırlanacak yasa taslağıyla netlik kazanacak.

Ek gösterge düzenlemesini Bloomberg HT'ye değerlendiren Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın Meclis'e gelecek tasarıyı beklediklerini, iyileştirmenin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Yalçın, düzenlemeyle ilgili "5 milyon 300 bin kişiyi kapsayan, reformist bir çalışma oldu" yorumunu yaptı.

Tazminat yansıtma oranları konusunda da bir iyileştirme yapılması gerektiğini belirten Yalçın, bunu için de hazırlanacak taslağı görmek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı ek gösterge düzenlemesine göre, öğretmenlerin tamamının yararlanacağı düzenlemeden sağlık bilimlerinden mezun hemşireler, dini yükseköğrenim mezunu din görevlileri ile emekli polisler etkilenecek. Ancak, ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseltilenlerin çalışırken aldıkları maaşlar emeklilik kesintileri artacağı için 97 lira azalacak. Çalışırken aldıkları maaştaki azalmaya karşılık emekli aylıkları 1.234 TL, emekli ikramiyeleri 44 bin 499 lira artacak. Polislerin emekli aylıkları 1.269 lira artacak.

Tüm memurların ek göstergesinde 600 puanlık artış yapılacak. Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkartılanların emekli aylığı 1.391 TL artacak. Ancak bu artıştan yararlanmak için 15 Ocak 2023 tarihinden önce emekli olmamak gerekiyor.

30 yıl hizmet üzerinden yapılan hesaplamalara göre, tazminat yansıtma oranlarında değişiklik olmadığı takdirde bunların çalışırken aldıkları maaşlar 97.47 TL, emekli aylıkları 113.01 TL, ikramiyeleri 4 bin 238 TL artacak.

14 yıldır çalışanlarda değişiklik olmayacak

Düzenlemeden hangi memurun nasıl etkilendiğini söyleyebilmek için madde madde hazırlanmış taslağı görmenin şart olduğunu dile getiren Büro Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Bahadır Bedircioğlu da düzenlemenin daha geniş kapsamlı olması gerektiğini belirtti. Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan ise yasa taslağı hazırlanana kadar kimin nasıl etkileneceğinin belli olmayacağını dile getirdi.

Kapsam dışında olanlara dikkat çeken Bedircioğlu'nun verdiği bilgiye göre, 1 Ekim 2008 öncesi işe başlayanların işlemleri 5434 sayılı Emekli sandığı Kanunu'na göre değil de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine göre yapıldığı için bu yasaya tabi olanların emekli aylığı hesabında ek gösterge kullanılmıyor.

Prime esas kazanç üzerinden emekli aylığı hesabı yapılıyor. Yasada emekli ikramiyesi de olmadığından eklenen geçici madde ile Emekli Sandığı Kanunu'na atıfta bulunularak emekli ikramiyesi hesaplanıp ödemesi yapılıyor. Hal böyle olunca da bu kapsamda olan memurların emekli maaşlarında bir değişiklik olmayacağı belirtiliyor.

Bazı memurlar sınıfları farklı olduğu için 600 puanlık artıştan yararlanamayacak. Sınıfları yardımcı hizmetler olan odacı, kaloriferci, hasta bakıcı gibi yardımcı hizmetlerde kadrolu olanların bu düzenlemeden yararlanabilmesi için 657 sayılı yasada değişiklik yapılması gerekiyor.

1 Ekim 2008 sonrası işe girenler yaklaşık olarak kamuda 14 yıldır çalışıyor ve sayılarının 1-1,5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Düzenlemenin bu çalışan kesimi de kapsaması talep ediliyor.

Kimin maaş ve ikramiyesi ne kadar değişecek?

Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkartılanların çalışırken aldıkları maaşlar 57 TL, emekli aylıkları bin 391 lira, emekli ikramiyeleri 50 bin 145 lira artacak. Lisans mezunu hemşireler ve din görevlileri, şube müdürleri, ilçe müdürleri bu gruba giriyor.

Mühendisler halen 3600 ek göstergeye tabi bulunuyor. Ek göstergelerinin 4200’e çıkmasıyla çalışırken aldıkları maaşta 107 lira, emekli aylıklarında 303 lira, emekli ikramiyelerinde de 10 bin 947 lira artış olacak.

Genel müdür yardımcısı, daire başkanı gibi 3600 ek göstergeye tabi idarecilerin ek göstergesi 4400’e yükseltilecek. Bunların emekli aylıkları 348 lira emekli ikramiyeleri 14 bin 302 lira artacak.