Advertisement
HABERLER ABONE OL

CEMRE NUR KARACA

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, mobilyanın ana maddeleri olan sünger, MDF, metal ve cam hammaddelerinde büyük tedarik sıkıntısı çektiklerini söyledi. Gürcan “mobilya sektöründe hem hammadde tedariki hem de hammaddelerin fahiş fiyatlarla satılması önümüzdeki dönemde fiyatlara yansıyacaktır. Yüzde 20-25 oranında fiyat artışı yaşanacaktır. Geçmişte yine bu durum yüzünden yüzde 10-15 oranında zam yapılmıştı. Üretici para kazanamıyor para kazanamayınca bu durumu ne kadar daha sürdürebilir? Mutlaka önümüzdeki dönemde fiyatlara yansıyacaktır." açıklamalarında bulundu.

Hammadde ürünlerinde yüzde 150’ye yakın fiyat artışı

Hammadde tedarik sıkıntısının yanında fiyat artışlarından da mağdur olduklarını söyleyen Gürcan, “Mobilya üretiminin ana maddelerinden biri olan süngerde yüzde 150’ye yakın bir fiyat artışı söz konusu. Bunun nedenini yetkililere sorduğumuzda ise, yurtdışında hammadde üreten ülkelerde kapasite düşürülmesiyle alakalı olduğunu söylüyorlar. Yüzde 50 kapasiteyle çalışmasını bahane ediyorlar. Bu da tabii ciddi anlamda sektörü etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Cam ve metalde de ciddi sıkıntılarımız bulunuyor. Bu ürünlere de ciddi zamlar geldi.” dedi.

"Hammaddeye ulaşım sıkıntısı devam ederse fabrikaları kapatırız"

MOBSAD Başkanı Gürcan, mobilya sektörünün hammadde sıkıntısı devam ederse üretimin durma noktasına geleceğini söyleyerek sözlerine şunları ekledi: “Sektörümüz acil durum çağrısı yapıyor diyebiliriz. Bununla ilgili çok acil tedbirlerin alınması gerekiyor. Aksi halde fabrikaları kapatma durumuna gelebiliriz. Hammaddelere bir şekilde ulaşabilmemiz gerekiyor belki hammaddelerin üzerindeki vergi oranlarının düşürülmesi lazım. İthalatın hammadde üzerinde önü açılmalı biz dernek olarak sıkıntılı olan hammaddeleri nerede hangi ülkeden tedarik edebiliriz diye araştırmalarımızı yapıyoruz.