Advertisement

Aralarında Ercan Ergüzel'in de bulunduğu Morgan Stanley ekonomistlerinin kaleme aldığı raporda, 2019'un dördüncü çeyreğindeki sık aralıklı verilerin ekonomide en kötüsünün geride kaldığı ve GSYİH artışının muhtemelen yılı pozitif bölgede tamamladığının sinyalini verdiği belirtildi.

“Genişlemeci politika ve mali politika karışımından kaynaklı güçlü destek sayesinde 2019 yılındaki atipik yavaşlamayı atipik toparlanma takip edecek.” denen rapora göre kurum, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin gelecek iki yılda sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 3.5 ile potansiyelinin altında kalmasını bekliyor.

Morgan Stanley'e göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'nin ilk yarısında muhtemelen faiz değiştirmeyecek ve ikinci yarıda 200 baz puanlık ek parasal genişlemeye gidecek.

Raporda Türk Lirası, petrol ve gıda fiyatlarının kısa vadede enflasyon görünümü için yukarı yönlü risk oluşturduğu belirtildi.

JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci ise destekleyici küresel finansal ortam, yumuşayan fiyat baskıları ve görece stabil Türk Lirası'nın daha fazla gevşemeyi desteklediğini belirterek "50 baz puanlık indirim bekliyoruz, Temmuz ayına kadar tek haneli faizler göreceğiz, 2020 yıl sonu için ise politika faizi tahminimiz % 9" değerlendirmesini yaptı.