Advertisement

Rupert Murdoch, kontrol ettiği iki medya şirketi olan Fox Corp. ve News Corp.'u yeniden birleştirme planlarından vazgeçtiğini söyledi.

Fox, Salı günü, Murdoch'tan kendisinin ve Fox'un CEO'su olan oğlu Lachlan'ın şu anda birleşmenin hissedarlar için "uygun olmadığına" karar verdiklerini belirten bir mektup aldığını söyledi. News Corp. da benzer bir açıklama yayımladı. Birleşmeyi inceleyen kurulların özel komiteleri feshedildi.

İlk olarak Ekim ayında duyurulan anlaşma, Fox News'in ve Fox yayıncılık işini ve Wall Street Journal, New York Post ve HarperCollins kitap yayıncılığını içeren basılı haber operasyonuyla yeniden birleştirme taahhüt ediyordu. Bununla birlikte, şirketler ilk kez ayrıldıktan on yıl sonra gelen yeniden birleştirme tartışmalara neden olmuştu.

Bazı yatırımcılar birleşmeye karşı çıktı

Bazı News Corp. yatırımcıları, çevrimiçi emlak operasyonu da dahil olmak üzere şirket varlıklarının değerini düşürdüğünü ileri sürerek birleşmeye alenen karşı çıktı. Hareket, geniş çapta Lachlan Murdoch'un aile medya imparatorluğu üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırmasının bir yolu olarak görülüyordu.

Bloomberg'in konuştuğu konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre Rupert Murdoch’un diğer oğlu James Murdoch da her iki şirketin yönetim kurullarına önerilen anlaşma hakkında sorular içeren mektuplar yazdı. James Murdoch editoryal içerik ve strateji konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 2020’de News Corp yönetim kurulundan istifa etmişti.

Birleşmeye karşı çıkan dış yatırımcılardan biri olan Irenic Capital Management LP, Salı günü yaptığı açıklamada kararı övdü. News Corp.'un B Sınıfı hisselerinin yaklaşık yüzde 2,6'sına sahip olan yatırımcı, şirketin mevcut hisse fiyatından daha değerli olduğunu ve Murdoch'ların değeri ortaya çıkarmak için başka adımlar atması gerektiğini söyledi. Irenic daha önce şirketin Avustralya'daki REA Group çevrimiçi emlak işinin bölünmesi için tartışmıştı.

News Corp.'un hisseleri, yeniden birleşmenin ilk kez önerilmesinden sonra yaklaşık yüzde 23 arttı. Bilgi sahibi iki kaynağa göre, Fox'un hissesi ise sadece yüzde 3 yükseldi ve bu da birleşme fikrini gerekçelendirmeyi zorlaştırdı.