Advertisement

Elon Musk, Twitter için “son ve en iyi” teklifi yaptığını açıklayarak şirketin olağanüstü bir potansiyeli olduğunu ve kendisinin bunu açığa çıkarabileceğini söyledi.

Dünyanın en zengin adamı 28 Ocak kapanış seviyesi esas alındığında Twitter'ın tamamı için hisse başına yüzde 54 primli olacak şekilde 54,20 dolar teklif edeceği ve gerçekleşmesi durumunda şirketin toplam değerinin 43 milyar dolara ulaşacağı belirtildi. Teklif sonrası sosyal medya platformunun hisseleri yüzde 18 değer kazandı.

50 yaşındaki milyarder, Perşembe günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyayla teklifi duyurdu. Tesla şirketini de kontrol eden Musk ilk olarak 4 Nisan’da hisselerin yüzde 9’unu satın aldığını belirtmişti. Haber sonrası Tesla hisseleri seans öncesi yüzde 1,5 değer kaybetti.

Twitter’ın en çok takip edilen isimlerinden olan ve sık sık paylaşımlarda bulunan Musk’ın 80 milyon takipçisi bulunuyor. Ünlü girişimci sosyal medya platformuyla ilgili yapmak istediği değişiklikleri paylaşmış ve kendisini en fazla Twitter hissesi sahibi yapan satın alma sonrasında şirket tarafından yönetim kuruluna davet edilmişti.

"Twitter ölüyor olabilir"

İlk hisse alımının duyulması sonrası, Musk bir düzeltme sekmesi eklenmesi, premium kullanıcılara onay tiki ve şirketin San Francisco’daki merkezini evsizler yurduna çevirmek gibi ileriye dönük fikirlerini paylaşmıştı. Başka bir paylaşımında ise çok takipçili hesapların nadiren tweet attıklarına gönderme yaparak Twitter’ın ölüyor olabileceğine dikkat çekmişti.

Şu anda toplam serveti 260 milyar dolar olan Musk’ın piyasa değeri 37 milyar dolar olan Twitter’ı satın almakta zorlanmayacağı düşünülüyor. Ünlü milyarder Twitter yönetim kuruluna yazdığı bir mektupta şirketin mevcut haliyle ne yükselebileceği ne de sosyal bir sorumluluk olan ifade özgürlüğüne hizmet edebileceğini savunarak firmanın özel bir şirket olarak yeniden yapılandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Anlaşma olmazsa hisseleri satabilirim mesajı

Satın alma sürecinin ise çok uzun sürmeyeceği düşünülüyor. Musk konuyla ilgili, “Eğer anlaşma gerçekleşmezse hem yönetim için gerekli güvenoyuna sahip olmadığımı hem de kamuya açık kısımlarda gerekli değişikliği gerçekleştiremeyeceğime olan inancımı göz önünde bulundurarak hisse sahibi pozisyonumu tekrar gözden geçirmem gerekecek” ifadelerini kullandı.

Vital Knowledge’dan Adam Crisafulli satın almayla ilgili yazdığı bir raporda 54,20 dolarlık teklifin yönetim kurulu ve hisse sahipleri için çok düşük olduğunu ve bir seneden daha az süre önce 70 doları gören hisseler için bu kadar düşük bir teklifin kabul edilmesinin zor olduğunu kaydetti.