Advertisement

Seçil Demiralp, Metro Türkiye’nin pandemide değişen tüketici beklentileri üzerine gerçekleştirdiği araştırma ve ürün fiyatlarındaki artış hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Demiralp, Türkiye’de döviz kurundaki değişimlerin girdi maliyetleri üzerinden ürün fiyatlarını etkiyebileceğini söylediği konuşmasında, “Fiyat spekülasyonlarıyla mücadele önem verdiğimiz bir konu. Geçtiğimiz sene pandeminin başında panik alımları döneminde bu durumu çok yaşadık.” dedi.

Demiralp, Metro Türkiye’nin yaptığı araştırmada salgın ve diğer ekonomik gelişmeler sebebiyle müşterilerin yüzde 87’sinin pandemide artan önlemlerin maliyet artışı getirmesini beklediklerini açıkladı. Araştırma ayrıca, müşterilerin yüzde 37'sinin maliyet artışına çözüm olarak daha ucuz menülü restoranlara yöneleceğini kaydetti.

Türkiye’deki restoran müşterilerinin yüzde 67’sinin hijyen ve güvenlik kriterini en tepede tuttuğunu söyleyen Demiralp, ankete katılan müşterilerin yüzde 66’sının açık alanda oturmayı tercih ettiklerini, müşterilerin yüzde 58'inin restoran sahiplerinin açık alandaki ısınma sorununa çözüm bulmalarını istediklerini dile getirdi.

Müşterilerin kasım-aralık dönemindeki harcama davranışları incelendiğinde, paket servis kullanım oranının yüzde 85 oranında olduğunu söyleyen Demiralp, “Bu trendin devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.