Advertisement

Pekin yerel yönetimlerden yavaşlayan büyümeyi desteklemek için yatırımları artırmalarını isterken, Chengdu kenti, emlak geliştirme şirketlerindeki nakit darlığını aşmanın yollarını aramaya başladı. Böylelikle söz konusu kent, ekonominin önemli bir parçası ve emtia talebi için önemli bir kaynak olan gayrimenkul sektöründeki likidite sıkışıklığına çözüm arayan ilk yerel yönetim oldu.

Kısa vadeli talep görünümüne diğer destekler ise, ABD’de Çarşamba günü tahminlerden daha iyi çıkan tüketici harcamaları ve onlarca yılın en düşük seviyelerine inen işsizlik maaşı başvuruları verilerinden geldi.

Nikel, azalan stokların sıkışık arzı işaret etmesi ile birlikte, kazançlarını sürdürerek yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Temel olarak paslanmaz çelik üretiminde kullanılan bu metalin Londra Metal Borsası’ndaki (LME) stokları, küresel piyasanın yılın ikinci yarısında kısa vadede sıkışık arzı işaret eden backwardation durumuna dönmesi ile birlikte, yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine indi.