Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Nissan Motor'un üç aylık kârı beklentilerin büyük bir farkla altında kaldı ve şirket Çin'deki yoğun rekabet nedeniyle otomobil satışındaki tahminlerini düşürdü.

Nissan’ın çeyreklik bilançosunun açıklanmasının ardından şirketin hisseleri Cuma günü yüzde 12 gerileyerek 20 yılı aşkın sürenin en büyük düşüşünü yaşadı.

BYD gibi uygun fiyatlı elektrikli otomobilleri piyasaya süren ve hızla büyüyen Çin markalarının ortaya çıkması, yabancı rakiplerin otomobil pazarından çıkmasına yol açtı. Aynı zamanda Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn'un tutuklanmasının yol açtığı iç kargaşadan sonra şirket tamamen toparlanmakta zorlandı.

Macquarie Mobilite Araştırma Başkanı James Hong, birçok Çinli üreticinin giderek daha agresif hale geldiğini ve açıkça pazar payı peşinde koştuğunu söyledi. Cuma günü hisselerdeki yüzde 11,6'lık düşüş, Nissan'ın piyasa değerinin 1,8 milyar dolarını kaybetmesine neden oldu.

Şirketin çeyreklik işletme kârı 141,6 milyar yen (951,80 milyon dolar) olarak açıklandı. LSEG tarafından dokuz analistin katılımıyla yapılan bir ankette şirketin 3 aylık işletme kârı 179,8 milyar yen olan tahmin edilmişti.