Advertisement

ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt Bloomberg HT yayınına katıldı.

Temmuz ayında yıllık bazda otomotiv satışlarında artış olsa dâhi Haziran ayına göre ciddi bir düşüş olduğuna dikkat çeken Bozkurt “Aylık satış adedimizin 80-90 bin altına düşmemesi gerekiyor. O nedenle 52 bin adetlerde satış yapılan Temmuz bizim için zayıf bir ay olarak kapandı." şeklinde konuştu.

Bozkurt sözlerine şöyle devam etti:

Beklenti ile temenni karıştırılıyor. İçinden geçtiğimiz sürece baktığımızda, ÖTV’de bir teşvik, indirim olma ihtimalini zayıf görüyoruz; fakat elimizde bu konuda bir veri yok. Öte yandan, matrahlarda güncellema yapılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz.

İki yıllık süreçte, insanlar otomobil almak için 3-5 ay sıra bekliyordu. Matrah güncellemesi, araç bulunurluğundan bağımsız bir gereklilik.

Alım iştahının düşmesinde birinci sebep bulunurluk. Diğer bir önemli sebep ise krediye ulaşamamak. Son bir haftada ÖTV'de indirim olma beklentisi satışlara yansıdı.

Önümüzdeki süreçte bulunurluğun nereye gideceği çok önemli. Henüz üretim bacağında başlayan bir Döviz kaynaklı fiyat artışı var. Şu anda fiyatları artıran unsurlar hammadde, lojistik, ötv ve TL'nin değeri. Otomotiv fiyatlarının düşmesi için bu unsurlardan en az birinde iyileşme yaşanması lazım.