Advertisement

OPEC ve ortakları, Avrupa Birliği’nin Rus petrolünü yasaklama planının küresel piyasalarda arz sıkışıklığına neden olabileceği beklentilerine karşın, haziran ayında sınırlı bir üretim artışına gidecek.

Bir süredir uluslararası tüketiciler, Suudi Arabistan ve ortaklarını, Rus ham petrolüne yönelik boykotun yarattığı boşluğu doldurmaya ve varil başına 110 dolar civarındaki fiyatların neden olduğu enflasyonist baskıları hafifletmeye yardımcı olmaya çağırıyor.

Ancak delegelerin açıklamasına göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı müttefikleri haziran ayında üretimi günde 432 bin varil artırma konusunda uzlaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Şimdi, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru hattıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol ürünleri için tam bir ithalat yasağı olacak." ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere merkezli uluslararası enerji şirketi Shell, petrol ile doğalgaz fiyatlarındaki artışın ve ticari birimlerin güçlü performansının etkisiyle ilk çeyrekte rekor kâr açıkladı.

Shell, ilk çeyrekte kârının bir önceki çeyreğe göre yüzde 43 artışla 9,13 milyar dolara çıktığını açıkladı. Bloomberg'in derlediği analist beklentilerine göre şirketin bu çeyrekte 8,73 milyar dolar kâr etmesi bekleniyordu. Şirketin bir önceki yılın aynı dönemindeki kârı 3,23 milyar dolardı.

Şirket, yılın ilk yarısında toplam 8,5 milyar dolarlık hisse geri alımı yapma planı kapsamında, ilk çeyrekteki temettü ödemelerinin ve hisse geri alımlarının 5,4 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

Shell'in temettüsü beklendiği gibi hisse başına 25 sente yükseldi.

Rusya'dan çıkma kararı almıştı

Şirket, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası 28 Şubat 2022 tarihinde ülkedeki projelerden çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

Bu kapsamda, şirketin Sakhalin-II LNG tesisindeki yüzde 27,5 hissesini, Salym Petroleum Development ve Gydan enerji girişimindeki yüzde 50'şer hissesini elden çıkaracağı, Gazprom ve ilgili kuruluşlardaki ortak girişimlerinden ise ayrılacağı aktarılmıştı.

Shell’in geçen yıl sonu itibarıyla Rusya'daki mevcut duran varlık değeri 3 milyar dolar seviyesinde bulunurken, bu kararın Gazprom ve diğer kuruluşların değerine zarar vereceği öngörülüyor.