Advertisement
ENERJİ ABONE OL

OPEC+’nın aylık toplantısından beklendiği üzere Mart ayı için 400 bin varillik üretim artışı kararı çıktı.

Birlik yaz aylarında kararlaştırdığı üzere bir süredir her ay 400 bin varillik artışlarla üretim kapasitesini kademeli olarak artırıyordu.

Toplantı öncesi piyasanın beklentisi de bu düzeyde bir artış kararı alınması yönünde olsa da yatırımcılar birliğin üretim kapasitesinin alınan kararlara yetişip yetişemeyeceğinin yakından takip edileceği belirtiyor.

Ocak ayında hedeflenen rakamlara ulaşılamadı

Birlik geçtiğimiz ay aldığı kararda 400 bin varillik üretim artışını gerçekleştirmekte zorlanıyordu.

OPEC+ geçtiğimiz ay aldığı üretim artış kararını tamamen uygulayamamış olsa da daha önce belirlediği aylık artış stratejisine bağlı kalarak Mart ayı için yeni bir üretim artış kararı daha aldı.

Çarşamba günü yapılan kısa toplantı sonrası 23 ülkeyi barındıran birlik içinden ismini açıklamak istemeyen bazı ülke temsilcileri Bloomberg’e konuşarak Mart ayı için günlük 400 bin varillik bir artış kararına daha imza atıldığını belirtti.

OPEC+ önceki aylarda açıkladığı taahhütleri tekrarlarken Bloomberg anketleri grubun Ocak ayında verdiği taahhütlere yatırım yetersizliği ve milis grupların eylemleri gibi nedenlerle ulaşmakta güçlük çektiğini gösterdi.

Rusya ve Libya'da düşen üretim yedek kapasiteleri zorluyor

Gittikçe yaygınlaşan üretim artışının yükü genel olarak Suudi Arabistan, BAE, Irak ve Kuveyt’ten oluşan Körfez ülkelerinin omzuna yüklenmiş durumda. Bu durum Libya’da militanların yarattığı karışıklık ya da Abu Dabi’de yaşananlara benzer kriz anlarında kullanılmak üzere ayrılmış yedek kapasitenin kayda değer ölçüde zorlanmasından dolayı yatırımcılar arasında endişe yaratıyor.

Bloomberg anketine göre Libya’da yaşanan krizle birlikte günlük 140 bin varillik kayba uğrayan OPEC toplamda 13 üye ülkenin gerçekleştirdiği artışla bu kaybı kapatması sonrası sadece 50 bin varillik bir artış gerçekleştirebildi. Güney Afrika ülkesinde Batı bölgesinde harekete geçen militanlar en büyük üretim sahası olan Sharara tesisinin kapanmasına neden olmuşlardı.

Artırılmaya çalışılan üretim rakamlarını aşağıya çeken bir diğer ülke ise Rusya oldu. Enerji Bakanlığı’nın CDU-TEK bölümünün verilerine göre Rusya Ocak ayında 46,53 milyon ton petrol pompaladı. Bu rakamı sektörce kullanlan ölçü birimlerine çevrildiğinde 10,05 milyon varil ya da taahhüt ettiği kotasının günlük 50 bin varil altında bir rakama ulaşılıyor.

Diğer yandan 10 OPEC+ üyesi ülke hedefledikleri rakamın üçte ikisi olan 160 bin varillik artış sağlamayı başardı. Bu ülkeler arasında Nijerya parlayan bir yıldız olarak öne çıktı. Ülke Forcados taşıma sisteminin normal operasyon seviyesine dönmesiyle günlük artışını 100 bin varile çıkarmayı başardı.

Geçtiğimiz ay 90 doların üzerine çıkarak yedi yılın zirvesini gören petrol fiyatları, artan talep ve OPEC+’nın hedeflediği üretim rakamlarına ulaşamaması nedeniyle 100 dolar üstüne çıkacağı beklentilerinin canlanmasına neden olmuştu. Son birkaç aydır artışını sürdüren petrol fiyatları tüm dünyada merkez bankalarını endişelendiren bir enflasyon dalgasına ve yaşam pahalılığına neden oluyor.