Advertisement

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), üyeleri Angola ve Nijerya’da yaşanan altyapı sıkıntıları nedeniyle Ekim ayında öngörülen petrol üretim artışının sadece yarısını gerçekleştirebildi.

Bloomberg’in gerçekleştirdiği bir anketin sonuçlarına göre OPEC üretim artışı geçen ay günlük 140 bin varil ile sınırlı kaldı.

Kartelin Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirliklileri gibi Ortadoğulu üyeleri üretim artışlarını öngörülen düzeylerde gerçekleştirirken, Angola’nın günlük üretimi 70 bin varil azalışla 1,1 milyona yani bu yılın başında görülen 14 yılın en düşük seviyesine indi.

Nijerya’da ise günlük üretim 60 bin varil düşerek ağustos ayında görülen 5 yılın en düşük seviyesinin hemen üzerine, 1,44 milyon varile indi.

Angola’daki azalışta yatırım sıkıntılarının derin deniz petrol sahalarından gelen arzı azaltması, Nijerya’daki düşüşte ise Royal Dutch Shell Plc’nin ülkedeki Bonny Oil Terminal’den ihracatı askıya alması etkili oldu.

ABD Başkanı Biden eleştirmişti

Üretim artışında yaşanan bu durum, ABD Başkanı Joe Biden’ın OPEC üyeleri ile kartel dışı partnerlerinden oluşan OPEC+’ı enerji krizi konusunda yetersiz adım atmakla eleştirdiği ve üretimi artırma baskısı yaptığı bir dönemde ortaya çıktı.

OPEC+ üyeleri üretim artışlarını değerlendirmek üzere perşembe günü toplanacak. Ancak piyasalarda OPEC+’ın üretim artışlarını hızlandırmayabileceği fiyatlaması var.

Ham petrolün varil fiyatı bu sabah 84 doların üzerine çıktı. Bank of America Corp. Brent petrolün varil fiyatının Haziran 2022 sonuna kadar 120 dolar seviyesine çıkmasını bekliyor.