Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Suudi Arabistan ve Rusya, diğer bazı önemli OPEC+ üreticilerinin yanı sıra gönüllü ham arz kesintilerini ikinci çeyreğin sonuna kadar uzatacak.

Devlete ait Suudi Basın Ajansı Pazar günü, ülkenin Enerji Bakanlığı'ndan resmi bir kaynağa dayandırarak yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın günlük 1 milyon varillik gönüllü ham üretim kesintisini ikinci çeyreğin sonuna kadar uzatacağını söyledi.

Duyuruda, Riyad'ın ham üretiminin haziran ayı sonuna kadar günde yaklaşık 9 milyon varil olacağı belirtildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rus devlet kurumu Tass tarafından, Rusya'nın Haziran ayı sonuna kadar üretim ve ihracat arzını günde toplam 471.000 varil azaltacağını söyledi. Moskova, ilk çeyrekte arzını günlük 500.000 varilden biraz daha yüksek bir oranda azaltmaya gönüllü olmuştu.

Devlete ait haber ajansları INA ve WAM'dan gelen güncellemelere göre, OPEC'in kilit üreticileri Irak ve BAE, sırasıyla günde 220.000 varil ve günde 163.000 varillik gönüllü üretim kesintilerini ikinci çeyreğin sonuna kadar uzatacak.

Kasım ayında OPEC+ ülkeleri, 2024 yılı sonuna kadar üretimlerini kolektif olarak günde 2 milyon varil azaltma yönünde resmi bir politika izlemişti. Grubun resmi stratejisinden ayrı olarak, Suudi Arabistan ve Rusya da dahil olmak üzere birçok OPEC+ üreticisi gönüllü olarak bu kesintiyi yapacaklarını duyurdu. Bu yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar arzlarını günde toplam 2,2 milyon varil azaltacaklar.​