Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yapay zeka şirketi Open.AI'da görevden alınan CEO Sam Altman yerine Twitch'in eski yöneticisi Emmett Shear'in atandığı belirtildi.

Bloomberg'in haberine göre şirketin yönetim kurulu yatırımcıların Altman'ın göreve dönmesi yönündeki baskısını görmezden gelerek yeni atamayı gerçekleştirdi.

Üretken yapay zekanın öncü firması OpenAI’da kurucu CEO Sam Altman’ın sürpriz bir şekilde görevden alınması sonrası şirketin yatırımcıları ve bazı yöneticileri Altman’ın yeniden göreve getirilmesi için hafta sonu boyunca çalışmalarını sürdürmüştü.

Microsoft ve diğer bazı yatırımcılar Cuma günü görevden alınan Altman’ın yeniden CEO’luk görevine getirilmesi için bastırıyordu.

CEO’luk görevine geri dönmeye açık olan Altman mevcut yönetim kurulu üyelerinin tasfiyesini talep ediyordu. Altman’ın yerine geçici olarak CEO’luğa atanan Mira Murati de Altman’ın dönüşünü destekliyordu.

Altman “yönetim kuruluyla iletişiminde samimi olmadığı” gerekçesiyle cuma günü görevden alınmıştı. Altman’ın bu olay öncesi yeni yapay zeka çip girişimi için Orta Doğu başta olmak üzere milyarlarca dolar yatırım yapabilecek fonlarla temasa geçtiği belirtiliyordu.

Bu girişimin yapay zeka sektörünün donanım tarafına hakim olan Nvidia’ye doğrudan rakip olması planlanıyordu. Bu yıl ABD hisse senetleri rallisinde yapay zeka temasının büyük rolü olması OpenAI yönetim krizinin çözümünü de önemli hale getiriyor.

OpenAI yatırımcılarının, Sam Altman'ın yönetim kurulu tarafından görevden alınmasından bir gün sonra CEO olarak geri getirilmesi için baskı yaptığı belirtildi.

CNBC'nin haberine göre görüşmeler gizli olduğu için adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Microsoft, Tiger Global ve girişim sermayesi şirketi Thrive Capital'in, Altman'ı yeniden göreve getirmek istedi.

Altman'ı geri getirme görüşmeleriyle ilgili ilk haber The Verge tarafından yapılmıştı. Bir kaynağa atıfta bulunan yayın, Altman'ın geri dönme konusunda "kararsız" olduğunu ve yönetim değişiklikleri talep edeceğini söyledi.

Açıklama sektörde şok etkisi yaratmıştı

Yapay zeka uygulaması ChatGPT'yi geliştiren OpenAI CEO'su Sam Altman'ın görevinden ayrılacağı bildirilmişti.

OpenAI tarafından yapılan açıklamada, şirketin yönetim kurulunun Sam Altman'ın CEO'luk görevinden ve yönetim kurulundan ayrılacağını duyurduğu aktarılmıştı.

Açıklamada, şirketin baş teknoloji yöneticisi Mira Murati'nin geçici olarak Altman'ın görevine getirildiği kaydedilmişti.

Altman'ın ayrılışının yönetim kurulu tarafından yürütülen inceleme sürecinin ardından geldiği belirtilen açıklamada, bu süreçte Altman'ın yönetim kuruluyla olan iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığı ve bu durumun Altman'ın sorumluluklarını yerine getirmesine engel olduğu ifade edilmişti.

Açıklamada, "Yönetim kurulunun artık Altman'ın OpenAI'ya liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok" değerlendirmesinde bulunulmuştu.