Advertisement

Yeni konut kampanyasında orta gelirliye 15 yıl vadeli, yüzde 0,69'dan başlayacak kredi faizi sunulacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati orta gelirliye konut kampanyasının detaylarını açıkladı.

Yeni Evim Programı isimli kampanyada ilk 3 yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hanehalkının geliriyle uyumlu bir ödeme planı sunulacak.

Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi.

Program çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları, 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL oldu.

Program kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yönelik olacak.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak

Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

Bakan Nebati arsa, arazisi olanlar ve kırsalda ev ve devre mülkleri olanların kampanyaya katılım hakkının baki olduğunu belirtti.

Faizler yüzde 0,69'dan başlayacak

Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kâr payı oranları yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak.

İlk üç yılda ödenecek aylık taksit tutarının belirli bir kısmı, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak üstlenecek.

Program kapsamında vatandaşlar 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecek.

Birincisi, tamamlanmış konutlar. İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar. Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar.

Müteahhitlere 25 milyar liralık finansman imkanı

İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, Program kapsamında finansman imkânı ve bakanlık katkısı sağlanacak.

Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalar tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacak.

Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecek. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

Bu kapsamda, bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan ve Programa dâhil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitler için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunulacak.

Fahiş artışa önlem

Bakan Nebati sunumda olası fahiş fiyat artışları konusunda tedbir alınacağını belirtti. Nebati, konuyla ilgili şunları belirtti:

Konut fiyatlarını Bakanlık olarak uzun zamandan bu yana yakinen izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz.

Bakanlığımız tarafından gayrimenkul sektörüne yönelik mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verileri kullanılarak analiz ve değerlendirme çalışmaları detaylı şekilde yürütülmektedir.• Ayrıca, enflasyonla mücadele kapsamında, haksız fiyat artışı gerçekleştirenler özelinde de tespitler yapılmakta ve ilgili birimlerle paylaşım sağlanmaktadır.

Gayrimenkul sektörüne yönelik fiyat artışları takip edilerek arz-talep dengesini olumsuz etkileyen kişiler ve bu kişilere aracılık edenler özelinde değerlendirmelere itinalı bir şekilde devam edilecektir. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacaktır.

Vatandaşlarımızın refahını artırmak için, enflasyonla amansız bir mücadele verdiğimiz şu dönemde çok net vurgulamak isterim ki piyasa gerçekleri dışındaki fiyatlamalara müsamaha göstermeyeceğiz.

1 milyon TL'de ilk yıl taksit ödemesi destekle 4 bin 410 TL olacak

1 milyon TL'lik konutta aylık taksit Hazine desteğiyle ilk yıl 4 bin 410 TL olacak. İkinci yıl ise 5 bin 400 TL olarak uygulanacak.

Kampanya 16 Ocak'ta başlayacak

Bakan Nebati'nin ardından Bakan Kurum açıklamalarda bulundu.

Kurum yeni kampanyada ilk etapta, tam 100 bin ailenin birkaç ay içerisinde ev sahibi olacağını söyledi.

Kurum şu ifadeleri kullandı:

Vatandaşımız ülkemizin her yerinden bitmiş konutlardan alabilecek.

Belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlardan faydalanabilecek.

Bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek.

Banka ve müteahhit anlaşması sonucu proje imzalanacak. Sözleşme sonrasında müteahhidin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak.

Bu sayede vatandaşın projesinin kontrolü sağlanmış olacak. Kampanyaya şu projeler dahil olacak: Emlak Konut genel müdürlüğümüzün ürettiği projeler, GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerimizin projeleri ve yine 81 ilimizin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları taktirde bu sürece dâhil olacaklar.

Bu kampanyamızda yüklenici firmalarımız, satacakları konutların bedelinin yüzde 5’i kadar vatandaşımıza destek sağlayacaklar.

16 Ocak itibariyle, kuracağımız web sitesinde, vatandaşımız, “Yeni Evim Kampanyamıza” dair tüm gelişmeleri ve detayları takip edebilecekler.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komisyon kuracağız.

Bu komisyon, yaptığı teknik ve finansal denetimlerle, firmaların belirlediği fiyatların takibi ve belirlenmesi konularına çalışacak. Burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacaktır.
Denetim görevi yapacak bu komisyon sayesinde; hem projeyi garanti altına alacak, hem de firmalarımıza gerekli finansman desteğini sağlayacağız. Bir yandan konut arzını arttıracak bir yandan da kampanya sürecinde fiyatların sabit kalmasını sağlayarak orta gelirli vatandaşımızı koruyacağız, güven içerisinde ev sahibi yapacağız.

15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirlilere yönelik konut kampanyasının detaylarını açıkladı. Buna göre ilk yıl 1 milyonluk finansman tutarında taksit 4 bin 410 TL olacak.

Orta gelirlilere yüzde 0,69 faizle 15 yıl vadeyle ev sahibi olma imkanı sunan 'Yeni Evim Kampanyası'nda örnek ödeme planını anlatan Nebati şunları söyledi; "Bugün yüzde 1,2 ile 1 milyon TL'lik kredi kullanıldığında vatandaşımız 13 bin 587 TL aylık taksitle konut sahibi olabilir. Bu yeni sistemde yüzde 0,69 ile ilk 3 yılda vatandaşımız ilk yıl aylık 4 bin 410 TL taksit ödeyecek. Yani yıllık 52 bin 922 TL'lik ödeme yapacak. Hanehalkının aylık gelirini 15 bin TL olarak varsayarsak, bu miktarda geliri olan hanehalkı yüzde 30'luk ödeme payıyla konut sahibi olacak.

İkinci yıl hanehalkı 5 bin 400 TL taksit ödüyor. 3. yıl da taksitler 6 bin 480 TL oluyor. İlk 3 yılda tüm yükü biz almış oluyoruz, vatandaş buraya kira ödüyor gibi girmiş oluyor" açıklamasını yaptı.

Nebati 4. yılda 10 bin 315 TL'ye çıktığını belirterek "her geçen yıl 10 bin 315 TL sabit kalmak kaydıyla son 8 yılda 12 bin 697 TL'ye çıkarılarak tüm ödeme miktarı 1 milyon 909 bin 570 TL'ye gelmiş oluyor." dedi.

Nebati kampanyadan 1. bölgede azami geliri 80 bin TL olan, 2. bölgede 65 bin TL olan, 3 bölgede 45 bin TL olanların faydalanacağın söyledi.

Kapsam dışı olanlar

Nebati kooperatif üyeleri, hisseli konut tapusu sahipliği, miras yoluyla tapu sahipliği, bağış yoluyla tapu sahipliği olanların kapsam dışında olacağını belirtti.

Nebati "(1. ve 2. bölge için) konut sahipliği için o ilde en az 1 yıl ikamet zorunluluğu koyulduğunu söyledi.

Yaş sınırı yok

Programdan yararlanmak için yaş sınırı olmadığını belirten Bakan "Ancak ekonomik hayata girmesi ve bir bankadan kredi alabilecek gelir ve kredibilitesinin olması gerekiyor.

Bakan, kampanyadaki diğer detayları da şu sözlerle anlattı,

"Arazi arsa ve tarla varsa bunlar kapsam dışında. Devre mülkler ve kırsalda evi olanların konut alma hakkı bâki.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

Programdan yararlanacak kişilerin son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

Ulaşılabilir konutun temel özelliklerinde İstanbul için azami tutar 5 milyon, 2. bölge için 3 milyon, 3. bölge için ise 2 milyon."

Farklı kredi miktarlarına göre 15 yıl ve 10 yıl vadeler için hesaplanan aylık kredi taksiti ve toplam geri ödenecek tutarlar yaklaşık olarak şöyle:

%0,69 Faizle Çekilebilecek Kredi Tutarı

15 yıl vade için

aylık ödeme

Toplam Geri Ödenecek Tutar

10 yıl vade için

aylık ödeme

Toplam Geri Ödenecek Tutar
4.500.000 43.735 7.872.280 55.265 6.631.860
4.000.000 38.875 6.997.580 49.125 5.894.985
3.000.000 29.160 5.248.190 36.845 4.421.240
2.000.000 19.438 3.498.790 24.560 2.947.490
1.000.000 9.719 1.749.395 12.280 1.473.750

Not: Tablodaki hesaplamalar bankaların diğer masraflarını kapsamayıp, vade boyunca tüm ödemelerin eşit olduğu varsayılarak hesaplanmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikiliği Bakanı Murat Kurum'un birlikte açıkladığı kampanadan yararlanacakların koşulları şöyle sıralandı:

Yararlanacakların halihazırda bir konutunun olmaması ve son bir yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğlada konut almak isteyenlerin, son bir yıl buralarda ikamet etmiş olması şartı aranacak.

Kampanyadan yararlanmak için ailede herhangi bir konut olmaması gerekiyor. Eşlerden birin, birlikte yaşayan ebeveynlerden herhangi birisinin de ev sahibi olmaması gerekiyor.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

Kırsalda arazisi, tarlası, evi olan ya da devremülk sahibi olanlar da kampanyaya başvurabilecek.

Birinci bölgede azami geliri 80 bin lira olan, ikinci bölgede azami geliri 65 bin lira olan ve üçüncü bölgede 45 bin lira olanlar başvurabilecek.

Kampanyadan yararlanacak kişinin son iki ayda SGK priminin ödenmiş olması şartı aranıyor. Ev kadınları eşinin kefaleti ile konut sahibi olabilir. Eşlerden birinin kayıtlı olarak çalışması şartı aranacak.

Kampanyadan yararlanmak için yaş sınırı aranmayacak ancak ekonomik hayata girmiş olması ve bankadan kredi alabilecek durumda olması gerekiyor.