Advertisement

CEMRE NUR KARACA

Yaz aylarında tatil beldelerine gitmek isteyen tatilciler için otobüs biletleri cep yakar duruma gelmişti. Neredeyse uçak bileti fiyatlarına yaklaşan otobüs biletleri şimdi ise yarıdan fazla indirimle satışa sunuluyor.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, sektörde haksız rekabet oluştuğunu, bazı otobüs firmalarının kilometre maliyetinden çok daha düşük fiyata bilet satışı gerçekleştirdiğini ve bu durumun da sürüş güvenliğini ihlal ettiğini söylüyor

“Bakanlıkla görüştük, taban fiyat uygulaması gerekiyor”

Yıldırım “İstanbul-Ankara arası bir bilet 400 lira iken şimdi ise 150 liraya satılıyor. En sık seyahat edilen bölgelerden İstanbul-İzmir arasında yaz aylarında bilet fiyatları 500-400 lira iken şimdi ortalama 200 liraya inmiş durumda. Firmalar kilometre maliyetinin altında satış yapıyor. Bu hem sürüş güvenliğini olumsuz etkiliyor hem de kalifiye eleman çalıştırmakta zorlanılıyor. Öte yandan vergi kaçırılıyor. Bakanlığın buna müdahale etmesi gerekiyor. Taban fiyat uygulamasını ne kadar doğru bulmasak da bakanlığın kilometre maliyetinin altında bilet satışına izin vermemesi şart” dedi.

Şehirlerarası otobüs biletlerinde bazı hatlarda son durum şöyle;

  • İstanbul-İzmir arası yaz aylarında 400-500 lira iken şimdi ortalama 200 lira,
  • İstanbul-Ankara arası yaz aylarında 400 lira iken şimdi 200-150 lira,
  • İstanbul-Van arasın yaz aylarında 800 lira iken şimdi 400 lira,
  • İstanbul-Antalya arası yaz aylarında 600 lira iken şimdi ise 250 lira,
  • İstanbul-Bodrum arası yaz aylarında 600-700 lira iken şimdi ise 300 lira.

Şehirlerarası korsan taşımacılığında caydırıcılık artmalı

Şehirlerarası korsan taşımacılığının çok arttığını söyleyen Yıldırım, “Bu alanda kesinlikle cezaların artması gerekiyor. Bizler herhangi bir usulsüzlük yaptığımızda 30 bin TL para cezası ve 2 ay trafikten men alıyoruz. Korsan araçlara sadece 1.400 TL ceza kesiliyor kesinlikle bu alanda caydırıcılık yok. korsan taşımacılığın caydırıcılığı arttırılmalı artmalı” açıklamalarında bulundu

"Sektördeki en büyük sorunumuz şoför yetersizliği"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın asgari şoför yaşını 26’dan 24’e, azami şoför yaşını ise 66’dan 69’a çıkaracağını söyleyen Yıldırım, “Sektördeki en büyük sorunumuz şoför yetersizliği. Kalifiye şoför bulmakta çok zorlanıyoruz. Dolayısı ile bakanlık ile görüştük şoförlerin yaş ortalamasında bir değişikliğe gidilecek. Ocak ayının ortası gibi açıklanacağını tahmin ediyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.