Advertisement
HABERLER ABONE OL

Otomotiv sektöründe yüksek fiyatlar şikayet konusu olmaya devam ederken, Ticaret Bakanlığı bu yönde daha önce çıkarılmış '6 ay 6 bin kilometre' düzenlemesinin uzatıldığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre '6 ay 6 bin kilometre' kısıtlamasına ilişkin düzenlemenin uygulama süresi 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatıldı.

Ticari faaliyet olduğu değerlendirilen tüm bireysel satışlar '6 ay-6 bin kilometre' kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlık tarafından düzenli olarak denetlenecek, mevzuata aykırılık halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca, anılan satışlara ilişkin kayıtlar ile denetim sonuçları kayıt dışı kazancın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile düzenli olarak paylaşılacak.

İnternet satışları mercek altına alınacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre internet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler alınacak.

Ticaret Bakanlığı motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve bireysel satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ilişkin yoğun denetimlerin devam edeceğini de belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda bugüne kadar, pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırı işlem tesis eden işletmelere toplam 35,1 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Ağustos'ta yürürlüğe girmişti

Bir aracın satışının ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmediği sürece satılamayacağını düzenleyen kural Ağustos 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Düzenlemenin 1 Temmuz 2023 tarihinde son bulması öngörülmüştü.