Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ikinci el araç alım satımında gerçekleşen piyasa bozucu faaliyetler ile haksız fiyat ve stokçuluk fiillerine ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Bolat ilgili konularda Bakanlık birimlerince çalışmaların hassasiyet ve kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Bolat otomotiv piyasasında oluşturulmaya çalışılan arz talep dengesizliğinde vatandaşların mağduriyet yaşamamasının nihai öncelikleri olduğunun altını çizdi.

Yapılan paylaşımda konuyla ilgili uygulanan cezalara da yer verilerek İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği’nin 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi uyarınca 51 milyon 920 bin 782 TL idari para cezası verildiği kaydedildi.

Bakanlık aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle sıfır taşıta ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunanların ikinci el yetki belgesinin iptal edilebilmesine yönelik düzenleme yapılmış olup bu düzenleme kapsamında 14 yetkili bayiye toplam 66 milyon 879 bin TL idari para cezası uygulandığını ve bu bayilerden 9’unun yetki belgesinin iptal edildiğini duyurdu.