Advertisement
HABERLER ABONE OL

BURAK KARAGÖZ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın otomotiv sektörüyle gerçekleştirdiği toplantıda tüketicilerin taşıt kredilerine ulaşma konusunda yaşadığı sıkıntılar ana gündem olarak öne çıktı.

Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan'ın ev sahipliğindeki toplantıya 20’ye yakın şirketin genel müdürü katıldı.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda genel müdürler sektörle ilgili güncel sıkıntıları ve sorunları dile getirdiler. Bloomberg HT'ye konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre ortak sıkıntı krediye ulaşmakta yaşanan sorunlar oldu. Kaynakların verdiği bilgiye göre tüm yöneticiler bu konuda yaşadıkları sıkıntıları bakan yardımcısına aktardı.

Ana gündem maddesi her ne kadar krediye ulaşmak olsa da sektörde yaşanan arz-talep dengesindeki gidişat da konular arasındaydı.

Araç bulunabilirliğiyle ilgili sıkıntıların devam edip etmeyeceği de konuşulan konular arasında yer aldı.

Bakanlık yetkilileri geçtiğimiz günlerde matrahlarla ilgili yapılan değişiklik sonrası bazı modelleri kapsayan indirimlere olan talebin nasıl olduğu konusunda genel müdürlerden bilgi alırken diğer taraftan yapılan indirimlerden tüketicilerin azami oranda yararlanabilmesi için şirketlerin ellerinden geleni yapmasını beklediklerini de söyledi.

Sektör temsilcileri uzunca bir aradan sonra ilk defa böyle bir toplantı olmasının her iki taraf adına ve özellikle de sektör adına sevindirici olduğunu, devamı niteliğinde toplantıların yapılması gerektiğini de dile getirdiler.

Bakanlık yetkilileri de masaya yatırılan sorunlarla ilgili gerekli değerlendirmeyi yapıp sorunların çözülmesi noktasından sektöre elimizden geldiğince destek olacağız mesajı verdiler.

Kaynaklar toplantının genel anlamda olumlu bir havada geçtiğine vurgu yaptılar.