Advertisement

Palm yağı, en büyük üretici Endonezya’nın, artan bitkisel yağ fiyatları nedeniyle iç pazara yoğunlaşmasıyla gün içi rekorunu tazeledi.

Nisan vadeli kontratlar, Çarşamba günü yüzde 1,8 yükselmesi sonrası yüzde 2 artarak ton başına 1248,179 dolara (5228 ringgit) ulaşırken, palm yağının yakıt ve gıda için en yakın ikamesi soya yağı da yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Geçtiğimiz yıl yüzde 30’un üzerinde yükselen palm yağı 2022 başladığından bu yana yüzde 11 değer kazandı.

Philip Futures Kıdemli Emtia Müdürü Avtar Sandu’ya göre yükselişin ardında Endonzenya’nın ihracat kontrolleri, petrol fiyatlarındaki ani yükseliş ve Chicago ve Dalian piyasalarında sıkılaşan soya yağı gibi nedenler yatıyor.

Endonezya iç pazara yeterince tedarik sağlayarak yükselen yemek yağı fiyatlarını dizginlemek amacıyla palm yağı ihracatçılarına satış planlarını bildirme şartı getirdi. Ülke bu uygulamayla sevkiyat beyan mektuplarını onaylamadan önce iç pazarın yeterli ürüne sahip olduğundan emin olmayı amaçlıyor.

Sandu’ya göre Endonezya’nın dizel yakıtlara yüzde 40 palm yağından oluşan biyoyakıt karıştırma çalışmaları da palm yağındaki talebin artmasına neden oldu. Ülke Şubat ayında bu hibrit yakıtla çalışan araçların yol testlerini ve yapacak ve 5 ay içinde çalışmayı tamamlayacak.