Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL


E-Kent Genel Müdürü Atıl Aykar, Passo Uygulamasını Türkiye’nin ilk lifestyle SuperApp’i (Süper Uygulama) olarak tasarladıklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel'in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Aykar, "SuperApp anlayışı dünyada yükselirken, bizim dijital dünyamızın en önemli oyuncusu olan Passo, bugün baktığımızda yaklaşık 11 milyon indirilmiş ve 7 milyonun üzerinde kullanıcısı var. 2023 yılı ile birlikte Passo’ya ekleyeceğimiz yeni özelliklerle birlikte bu sayının giderek büyümesini, yeni özelliklerle müşterilerimizin etkinlik deneyimlerini her açıdan tamamlamayı ve hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz" dedi.

‘Super uygulama deneyimini inşa ediyoruz’

Veri, içerik ve trafik olarak bakıldığında SuperApp’e evrilmek için gerekli altyapıya sahip olduklarını vurgulayan Aykar, "Burada kritik konu kullanıcılarımızın ne düşündüğü, beklentilerinin ne olduğuydu. Bu doğrultuda kullanıcılara gittik, onları dinledik. Araştırmalar, focus gruplar yapıldı. Passo’nun geldiği noktada uygulamamız üzerinde artan trafikle beraber, biz de müşterilerimizin bizden beklentilerine, etkinlik deneyimlerindeki ihtiyaçlarına dair araştırmalarımızı tamamladık. Geldiğimiz noktada uçtan uca kullanıcı deneyiminin planlanması ve iyileştirilmesi için,kullanıcılarla etkileşime geçtiğimiz, temas ettiğimiz noktaların arttırılması ve ihtiyaçların teknolojik/dijital çözümlerle sağlanması için çalışmalara başladık. Bankacılık lisansı olan fintech felsefesi ile hareket eden Aktifbank ekosistemi şu anda Passo, etkinlik ve biletlemenin yanında bankacılık enstrümanlarını da bünyesinde barındırıyor. QR ile 7/24 para transferi sağlıyor, alışverişlerde müşterimizi yalnız bırakmıyor, anlık kredi imkanları sunuyoruz. Bilet alımlarında şimdi al sonra öde (BNPL) ve hızlı nakit gibi finansal çözümler, etkinlik iptal sigortası, ulaşım (Vale, otopark, taksi vs), yemek, merhandise, NFT gibi hizmetlerin yanı sıra 2023 yılında yenilenen yüzümüz ve eklenen yeni hizmetlerimizle tam bir superapp deneyimini inşa etmiş olacağız" diye konuştu.

'Dünya kupasında yer alacağız, Almanya'da şirket kuracağız'

Biletleme sistemlerindeki deneyimlerini dünya pazarına taşımaya karar verdiklerini kaydeden Aykar, Katar’da gerçekleştirilecek 2022 Dünya Kupası’ndaki Al Thumama stadyumunun biletleme hizmetlerini ihraç etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bunun yanında geçiş sistemleri ve biletleme teknolojileri uygulamalarını Cezayir ve Senegal'e ihraç ettiklerini kaydeden Aykar, "Cezayir'deki futbol stadyumlarında ve Senegal’deki futbol stadyumu ve atletizm parkurunda da biletleme teknolojileri ve sistemlerini E-Kent olarak sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Afrika ülkelerinin yanında yıl sonuna kadar Almanya'da şirket kuracağız. Buradaki amaçlarımızdan biri Türkiye'deki gibi Passo platformu olmak. Hamburg kulübüyle görüştük" diye konuştu.