Advertisement

Havacılık sektöründen gelen bilançolar, salgın yılının sektör üzerindeki finansal etkilerine ilişkin detayları ortaya koymayadevam etti.

Sektörde son bilanço Pegasus'tan geldi. Şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan finansal sonuçlarına göre 2020'de 1,97 milyar TL zarar etti. Bloomberg'in derlediği analist beklentilerine göre şirketin salgın yılında 1,45 milyar TL zarar yazması bekleniyordu.

2020 yılında şirketin satışları 4,8 milyar TL olarak kaydedildi. Analistlerin bu verideki beklentisi ise 5,13 milyar TL olmuştu.

Şirket yılın 4. çeyreğinde de 740 milyon TL zarar açıkladı.

İş Yatırım'ın değerlendirmesinde de 4. çeyrekte net zararın beklentiler üzerinde gerçekleştiği ifade edildi. Değerlendirmede Kovid-19 salgının yolcu talebindeki olumsuz etkisi ve bir defaya mahsus uçak satışından kaydedilen 209 milyon TL zararın analist beklentileri üzerindeki zarara yol açtığı belirtildi.

Şirketin sonuçlarını değerlendiren Yapı Kredi Yatırım'ın notunda finansal sonuçlarda herhangi bir sürpriz olmadığını, zayıflığın devam ettiği vurgulandı. Kurum genel olarak havacılık, özel olarak da Pegasus için olumsuz duruşu değiştirmek için erken olduğunu, duruşta herhangi bir değişim için somut ve sayısal bir iyileşmenin söz konusu olmadığını belirtti.

Şirket öngörüde bulunmadı

Sonuçlarla birlikte yılın son çeyreğine ilişkin sunum da paylaşan şirket trafik ve finansal performansa ilişkin detaylar verdi. Buna göre düşen Tüketici Güveni ve kısıtlamalarla Avrupa’da toplam kapasite son çeyrekte yüzde 64 ve yolcu sayısı yüzde 76 düştü. Yılın tamamında ise bölgede kapasite yüzde 58 ve yolcu sayısı ise 66 geriledi. Sunumda Pegasus’un kapasite geri kazanımının sektör genelinin önünde olduğu vurgulandı.

Şirket sunumunda devam eden belirsizlik nedeniyle finansal rakamlara ilişkin ileriye dönük öngürü paylaşmadı.