Advertisement

Pekin, önümüzdeki iki yıl içinde kentin ekonomik gelişimini yeni teknolojiyle bütünleştirerek blockchain inovasyonu için bir merkez olmayı hedefliyor.
Geçtiğimiz haftalarda Pekin belediyesi, “Pekin Blockchain İnovasyon Geliştirme Eylem Planı (2020-2022)” olarak adlandırılan yeni girişimini duyurdu. Blockchain Türkiye Platformu'nda yer alan habere göre, duyurulan bu planla birlikte Çin’in başkenti, ülkenin blockchain uygulamalarıyla tam olarak bütünleşmiş ilk şehri olmayı amaçlıyor. Eylem planı özellikle blockchain projelerine yatırım yapmak ve bu projelerin halka açık hale getirilmesi için özel bir fon kurulacağına değiniyor. Tüm bunlar Pekin’i bir blockchain merkezi haline getirmenin bir parçası olarak gerçekleştirilecek.

VERİ DOĞRULAMA VE PAYLAŞIM TEKNOLOJİLERİ

Pekin belediyesi bu süreçte blockchain araştırma ve geliştirmelerini destekleyecek. Devlet kurumları ve finansal hizmet şirketlerini veri doğrulama ya da paylaşım teknolojileri gibi konularda geliştirme yapması için teşvik edecek. Belediye, kentin altyapı geliştirme süreçleri ve kamu hizmetleri ile entegrasyon için de blockchain teknolojisinin kullanılmasına teşvik edecek. Pekin, Çin’in blockchain inovasyonu için bir merkez olma planlarını kamuoyuna açıklayan az sayıdaki şehirlerden biri. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in akıllı şehir kurma vizyonunun bir parçası olarak sıfırdan inşa edilen Xiong’an şehri blockchain teknolojisini hali hazırda altyapı inşası, finansmanı ve diğer hükümet girişimlerine entegre etti. Başkent Pekin’in de bu vizyona paralel olarak hareket ederek 2022’de teknolojinin kullanıldığı önde gelen şehirlerden biri olması bekleniyor.