Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

İnsan kaynakları platformu Kolay İK, Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Softtech Ventures Teknoloji A.Ş. bünyesindeki insan kaynakları analitiği çözümü Peopleoma’yı bünyesine kattı

BloombergHT.com için sorularımı yanıtlayan Kolay İK CEO’su Çağlar Yalı, satın alıma ilişkin “Kolay İK olarak şirketlerin insan kaynakları departmanlarının ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri dijital, uçtan uca ve entegre bir şekilde sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2023 Ağustos’ta işe alım ve aday takip sistemi Talentics’i satın aldık. 2023’ün son günlerinde de insan kaynakları analitiği çözümü Peopleoma’yı bünyemize katarak yılı iki satın almayla kapattık. Yeni satın alımlara ve bu sayede operasyonel karlılığımızı artırmaya devam edeceğiz.

Peopleoma, Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Softtech Ventures Teknoloji A.Ş. bünyesinde Mustafa İçer tarafından 2021 yılında bir kurum içi girişimcilik projesi olarak hayata geçirildi. Şirketlerin veri odaklı kararlar almasına yardımcı olmayı ve bu sürece rehberlik etmeyi hedefliyor.” açıklamasını yaptı.

Yapay zeka, insan kaynakları platformlarına nasıl katkı sağlıyor?

Kolay İK CEO’su Yalı “Dijitalleşme, pandemiyle birlikte değişen çalışma modelleri ve yeni kuşağın beklentileri iş hayatının kurallarını değiştirdi. Özellikle dijitalleşmeyi İK alanında kullanmaya başlayan şirketler, işe alımlarda kendileri için en uygun adayı belirlemekten iş gücü performansına kadar her alanda yapay zekayı kullanıyor. Bu noktada iyileştirme ve geliştirme sağlamanın yolu ise insan kaynakları verilerinin analizinden geçiyor. Bir şirkette o zamana kadar kaç kişinin çalıştığı, işten neden ayrıldıkları, çalışanların performansı, hangi departmanların fazla mesai yaptığı gibi soruların cevabını akılda tutmak mümkün değil. Önemli olan bu verilerin anlamlandırılması yani analiz edilmesi yoluyla geleceğe dair tahminlemeler oluşturması. Bunu yapan şirketler geleceğe dair doğru kararlar alabilir, stratejilerini ona göre belirleyebilir. Biz de özellikle İK teknolojileri, yapay zeka ve dijital çözümlere yönelik çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz.

Kolay İK, bu yıl Avrupa pazarında operasyona başlıyor”

Yurtdışı yatırım planlarına dair, Çağlar Yalı ”Kolay İK, aralarında İngiltere, Amerika, Şili ve Suudi Arabistan’ın da olduğu yirmiye yakın ülkede kullanılıyor. Ancak artık faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını artırmaktan ziyade mevcut pazarlarda derinleşmeyi planlıyoruz. Bununla birlikte 2024 yılı içerisinde Avrupa’daki bir ülkede fiziksel olarak operasyona başlamayı ve üç yıl içinde Türkiye’de olduğu gibi o ülkede de pazar lideri olmayı hedefliyoruz. Bu ülkeyi belirlemek için fizibilite çalışmalarımıza başladık. Değerlendirmelerimizi tamamladıktan sonra yıl içinde somut adımlarımızı atacağız” dedi.

2024’te dolar bazında 4 kat büyümeyi hedefledik”

Bu yıl büyüme hedeflerine ilişkin Kolay İK CEO’su “Günümüz itibarıyla 2 binden fazla şirkette 4 bin 500’den fazla İK yöneticisi ve 180 binden fazla çalışana ulaşıyoruz. 2023 yılında ciromuzu, bir önceki yıla göre dolar bazında üç kat artırdık. 2024 yılında ise geçen yıla göre dolar bazında dört kat büyümeyi hedefliyoruz.” bilgisini paylaştı.

“Satın alımlara devam edeceğiz”

Peopleoma’nın ve Talentics’in ardından 2023 yılı içinde bünyelerine kattıkları ikinci girişim olduğunu belirten Çağlar Yalı Kolay İK olarak çözdüğümüz problemlerin yanında alanında başarılı ve güvenilir İK uygulamalarını platformumuza entegre ediyor veya satın almalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yakın zamanda İK Danışmanlığı ve Bordro Hesaplama Hizmetleri gibi şirketlere özel hizmetler vermeye başladık. Hedefimiz doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ürünümüzü geliştirmeye, yeni satın almalara ve bu sayede operasyonel karlılığımızı artırmaya devam edeceğiz.”açıklamasını yaptı.