Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de benzin stoklarında artış beklenmesi ve yükselmekte olan koronavirüs vaka sayısının kısıtlamaların yeniden uygulamaya koyulacağı endişelerini güçlendirmermesi ile birlikte varil başına 40 dolara doğru geriledi.

Bloomberg'in anketine göre, ABD'de benzin stoklarının geçen hafta 1 milyon varil artış göstermesi beklenirken, ülke çapında ham petrol stoklarının üst üste ikinci haftada da düşmesi öngörülüyor. ABD'de özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstütüsü'nün (API) verileri Salı günü ve Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) resmi verileri ise Çarşamba günü açıklanacak. Öte yandan, artmakta olan koronavirüs vaka sayısı, Kaliforniya, Florida ve Teksas gibi petrol tüketiminin yüksek olduğu eyaletleri, barları kapatmak ve restoranların kapalı mekanlarında yemek yemenin yasaklanması gibi tedbirleri yeniden uygulamaya koymaya yöneltiyor.

Petrolün Nisan ayında sıfır seviyesinin altında düşmesinden sonra gerçekleştirdiği güçlü toparlanma, büyük ekonomilerde virüs vaka sayısındaki sert artışların talepteki toparlanmayı tersine çevirebileceği endişeleri ile duvara toslamış görünüyor. Petrol fiyatlarına şimdiye dek destek olan OPEC + koalisyonunun daha önce benzeri görülmemiş miktardaki üretim kısıntıları gelecek ay hafifletilmeye başlanacak ve üretici ülkeler henüz bu kısıntıların süresini uzatma konusunda bir karar almadı.

Oanda Corp.'un Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "Petrol şimdilerde belirsiz bir bölgeye sıkışmış durumda," dedi ve "Ekonomilerin yeniden açılmasına ilişkin iyimser hava, koronavirüs pandemisinin tüm dünyada yayılmaya devam etmesi sonucu kısmi kısıtlamaların tekrar uygulamaya koyulması ile beraber artık bozulmuş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Pazartesi günü 2 sent aşağıda kapandıktan sonra yüzde 0.5 düşerek Singapur saati ile 10:43'te varil başına 40.42 dolara indi. ABD'de Cuma günü tatil nedeniyle kapanış olmadı.

Eylül vadeli Brent petrol, ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0.5 değer kaybederek varil başına 42.88 dolara geriledi. Brent'in 3 aylık zaman farkı 51 sentlik contango (yakın vadeli kontratın uzun vadeliden daha ucuz olması) durumunda. Bu 24 Haziran'dan bu yana en yüksek farkı işaret ediyor.