Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Petrol, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya'nın yıl sonuna kadar arz kısıntılarını uzatacaklarını ve küresel piyasayı sıkılaştıracaklarını duyurmasının ardından Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

ABD ham petrolü Salı günü yapılan çifte duyuruların ardından varil başına 87 dolar civarında işlem gördü ve bu da yüzde 1,3'lük bir artışa yol açtı. Yatırımcılar kesintilerin hacmini tahmin etse de süresi beklenmedikti.

Riyad ve Moskova'nın stratejisi, stokların daha da azalmasına yardımcı olurken, piyasanın temel zaman aralıklarını yukarı yönlü bir fiyatlama modeli olan geriye doğru itecek. ABD ham petrolünün en yakın iki Aralık ayı kontratı arasındaki fark, 2022 ortasından bu yana en geniş seviyesine ulaştı.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin grup çapında arz kesintilerini kabul etmesinin ardından bu çeyrekte keskin bir yükseliş yaşadı ve bu kesintiler daha sonra ek gönüllü kesintilerle desteklendi. Üretim kısıtlamaları, Uluslararası Enerji Ajansı'nın küresel ham tüketimin rekor bir hızda ilerlediğini tahmin ettiği sırada uygulandı.

ANZ Group Holdings Ltd., Adelaide Timbrell'in de aralarında bulunduğu analistlerin yazdığı bir notta, "Petrol arzına yönelik daha fazla kısıtlama, petrol fiyatlarının iyi bir şekilde desteklenmesini sağlamalı. Piyasanın, üretim üzerindeki kısıtlamaların bir sonucu olarak stoklarda büyük düşüşler görmesi muhtemel" dedi.

Bir rapora göre Goldman Sachs, OPEC+'nın hamlelerinin fiyatlar görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler getirdiğini söyledi. Bankanın analistleri, Brent'in kazançlarını varil başına 100 doların üzerine çıkardığı senaryonun da aralarında bulunduğu çeşitli senaryoların ana hatlarını çizdi, ancak bunun temel bir durum olmadığını vurguladılar.