Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

ABD ham petrolü, bir önceki seansta yüzde 3.4 yükseldikten sonra varil başına 70 doların üzerinde tutunarak ılımlı bir haftalık kazanç rotasına girdi.

Çin, durmuş olan toparlanmasını canlandırmak için bu hafta para politikasını gevşetti ve daha fazla hedefli teşvik açıklayacağına dair beklentiler var. Pekin ayrıca haftanın başlarında büyük bir ham ithalat kotası yayınladı. Dolar, Ocak ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirme yolunda ilerliyor ve bu da çoğu alıcı için petrolü daha ucuz hale getiriyor.

Singapur'daki Saxo Capital Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, "Genel Çin faaliyet verileri hayal kırıklığı yaratsa da, Mayıs ayında Çin'in ham petrol üretimi arttı. Teşvik umutları da hissiyatı desteklemeye devam ediyor” dedi.

Fed Çarşamba günü faizi değiştirmedi, ancak sinyal verilen oranlar, kalıcı enflasyon ve işgücü piyasasının gücü nedeniyle önceden beklenenden daha yüksek olmaya devam edecek. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü ana oranını artırdı ve önümüzdeki ay başka bir artışın muhtemel olduğunu öne sürdü.