Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Petrol, Suudi Arabistan'ın ham petrol fiyatlarındaki kesintilerle ve talep görünümüne ilişkin endişelerle ikinci seansta yükseldi.

Brent varil başına 79 dolara tırmandı ve ABD ham petrol 75 dolar civarında işlem görerek OPEC+'nın arzı piyasaya geri döndürme planlarını işaret etmesinden sonra yaşanan satışın ardından ılımlı toparlanmayı sürdürdü.

Ancak Suudi Aramco'nun önümüzdeki ay Asya'ya yönelik tüm petrol fiyatlarını (Şubat ayından bu yana ilk kez) düşürmesi, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının talep gücüne ilişkin endişeleri artırdı.

Petrol, en büyük ithalatçı Çin'in olumsuz görünümü ve jeopolitik gerilimlerin azalmasıyla Nisan ayının başından bu yana düşüş eğilimi gösterdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün rakiplerinden ve müttefiklerinden gelen arz da arttı.

Çarşamba günü açıklanan hükümet verilerine göre, ABD'nin ham stokları geçen hafta 1,23 milyon varil arttı ve bu da düşüş görünümüne katkıda bulundu. Benzin stokları ikinci haftada Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Singapur'daki Saxo Capital Markets Analisti Charu Chanana, ABD'deki stok artışlarına rağmen "piyasanın esneklik gösterdiğini" söyledi.