Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, küresel tüketimin Omikronun etkileri karşısında güçlü duruşuyla piyasanın sıkılaşacağına dair işaretlerle art arda dördüncü haftasını yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Bu Ekim ayından beri en uzun süreli yükseliş serisi olacak.

Batı Teksas Petrolü Asya piyasalarında 82 doların altına gerilese de bu hafta yüzde 3’lük bir yükseliş göstermiş oldu. ABD ham petrolü, stok rezervlerinin 2018’den bu yana gördüğü en düşük noktaya gerilemesiyle yeni yıla güçlü bir giriş yaptı.

Ham petrol geçtiğimiz yılın son dönemlerinde Omikron varyantının ortaya çıkışı ve Beyaz Saray’ın başlattığı ulusal rezervleri piyasaya sürmesinden dolayı yaşadığı kayıpları büyük oranda geri kazandı. Çok hızlı bulaştığı kanıtlanmış olsa da Omikronun daha hafif geçmesi, varyantın enerji tüketimi üzerindeki etkisini azalttı. Uluslararası Enerji Ajansı hafta başında petrol talebinin beklenenden daha güçlü olduğunu kaydetti.

Petrol fiyatlarının artışında Libya ve Kazakistan gibi ülkelerde yaşanan üretim sorunları gibi birçok faktörü de barındıran bir olaylar silsilesi etkisi oldu. Bunun yanında OPEC+ ülkelerinin taahhüt ettikleri üretim artışlarını gerçekleştiremeyecekleri kaygısı da var.

“Petrol yakın vadede 80-85 dolar arasında seyredecek” diyen DBS Bank Enerji Analisti Suvro Sarkar, petrol talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini, Omikron kaynaklı gerçek bir etki yaşanmasa da Libya’daki sorunların çözülmesiyle piyasanın bir düzeltme yaşayabileceğini kaydetti.

Goldman Sachs’ın 13 Ocak tarihli analiz raporunda Omikronun petrol talebi üzerindeki etkisinin “mütevazi” olduğunu ve OPEC’in 2004’ten bu yana ilk kez yedek üretim kapasitesini test etmesi gerekebileceğini söyledi.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 0,4 düşerek 81,79 dolara geriledi.

Mart vadeli Brent Petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,2 düşerek 84,29 dolara geriledi.