Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Fatih Birol katıldığı Finans Merkezi programında pandeminin kontrol altına alınması durumunda petrol talebinin yavaş yavaş eski günlerine döneceğini, fakat aşının yararlı olduğu ispatlanana kadar petrol fiyatında geri dönüş beklemediklerini açıkladı.

Pandemi süresince enerji sektörünün genel tablosunu çizen Birol, sektörün 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana böyle “büyük bir şok” yaşamadığını söyledi. Birol, salgın sırasında petrol talebinin ciddi darbe aldığını fakat son dönemde petrol talebinin kriz öncesi seviyesine döndüğünü belirtti.

Fatih Birol, ABD seçim sonuçları ve Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşının sektör üzerindeki etkisi hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Pandemi kontrol altına alınırsa petrol talebi yavaş yavaş eski günlerine dönecektir. Aşının yararlı olacağı anlaşılırsa petrol talebi ve fiyatları artar. Fakat, aşının yararlı olduğu ispatlanana kadar petrol fiyatında geri dönüş beklemiyoruz.

ABD’nin yeni yönetimiyle, çevreye duyarlı enerjiye büyük destek gelecek. Ayrıca, ABD'nin Paris İklim Anlaşması’na dönmesi yatırımcılar için önemli bir sinyal olacaktır. Sektör genelinde ise, ABD'de talebin Avrupa'dan daha çabuk bir şekilde eski günlere döneceğini düşünüyorum.”