Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Beyaz Saray, İran destekli militanların insansız hava aracı saldırısında üç asker öldürdüğünü ve 34 kişiyi de yaraladığını, bunun İsrail ile Hamas'ın savaşa girmesinden bu yana düşman saldırısında meydana gelen ilk Amerikalı ölüm olduğunu söyledi. Bu, Cuma günü, Trafigura Grubu adına işletilen Rus yakıtı taşıyan bir gemiye Husilerin füze saldırısı yapmasının ardından geldi; bu, enerji taşıyan bir gemide bugüne kadarki en önemli saldırıydı.

Brent ham petrolü Asya ticaretinde bu kazanımların çoğunu kaybetmeden önce yüzde 1,5 kadar yükseldi. Bu, küresel göstergenin geçen hafta Ekim ayından bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirerek yüzde 6'dan fazla artmasının ardından geldi. ABD han petrolü varil başına 79 dolara tırmandı.

Amerikan askerlerinin ölümü, Başkan Joe Biden'ı doğrudan İran'la yüzleşmesi yönünde giderek artan bir baskı altına sokacak ve dünya petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan ve küresel ticaret için hayati öneme sahip bir bölgede daha geniş bir çatışma riskiyle karşı karşıya kalacak.