Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, ABD ve Avrupa’da artan koronavirüs vakalarının otomobil ve havacılık sektöründeki yakıt talebine dair endişeleri artırmasıyla birlikte, Mart ayından beri en büyük aylık kaybına hazırlanıyor.

Vadeli kontratlar New York piyasasında bu ay yüzde 9.3 düşüş yaşadı ve Londra’da ise Mayıs ayından bu yana kaydedilen neredeyse en düşük seviyede bulunuyor.

Avrupa’da bazı bölgeler daha sert önlemleri uygulamaya koyarken, ABD’nin Orta Batı bölgesinde virüs vakaları rekor seviyeye ulaştı. Libya’da artan üretim de arz fazlalığı oluşabileceğine dair endişeleri artırdı.

İngiltere’deki benzin satışları art arda beşinci haftada da düşerek Haziran ayından bu yana en düşük seviyede bulunuyor. Avrupa’daki havayolları bölgesel kapasitelerini Kasım ve Aralık ayı için azaltırken, Bloomberg Intelligence analistleri George Ferguson ve Francois Duflot ABD’de artan vaka sayıları kapasite artırımına dair planları sekteye uğratabilir.

Oanda Asia Pacific kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Herşey koronavirüs ve onun tüketime etkisiyle alakalı. Avrupa’da ikinci bir dalganın başladığı şu an farkediliyor, bu da toparlanmanın fiyatlanan kadar lineer olmadığının farkına varıldığı anlamına geliyor. Kışa doğru ilerlerken Avrupa’dan tüketim ile ilgili bir darbe daha gelebilir.” dedi.

Gelecek haftaki ABD seçimleri OPEC+’ın Kasım ayı sonundaki toplantısından önce piyasalardaki volatiliteyi artırıyor. Suudi Aramco’nun ticaret bölümüyse talebin OPEC+’dan gelebilecek daha fazla petrol üretimini karşılayamayacağı yönünde.

“Piyasalar önümüzdeki hafta biraz daha düşebilir.” diyen Halley, “Petrolü destekleyecek herhangi bir şey OPEC+’ın petrol arzı ile ilgili kararları ile ilgili olmalı.” diye ekledi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Perşembe günü yüzde 3.3 düştükten Singapur saatiyle 10:59’da yüzde 0.9 yükselerek varil başına 36.50 dolar seviyesine geldi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde7 düştükten sonra 43 cent yükselerek varil başına 38.08 dolar seviyesine geldi. Kontrat bu ay yüzde 7 değer kaybetti.