Advertisement

Enerji piyasasında kritik oyuncular olarak bilinen petrol mühendislik şirketleri ardı ardına Rusya'dan çekilme kararlarını açıkladı.

ABD'li şirket Halliburton Rusya'daki işlerini askıya aldığını açıklarken, Halliburton'ı Schlumberger ve Baker Hughes izledi.

Baker Hughes CEO'su Lorenzo Simonelli Ukrayna'daki krizin bir endişe kaynağı olduğunu ve diplomatik çabaları desteklediklerini söyledi. Simonelli, bu krizden etkilenen ailelere yönelik şiddeti lanetlediklerini belirtti.

Baker Hughes şirketinin toplam gelirleri içinde Rusya'nın payı yüzde 5 düzeyindeydi.

Amerikan petrol sahası hizmetleri şirketi Halliburton Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine ABD yaptırımlarına yanıt olarak Rus operasyonlarını askıya aldıklarını veya askıya aldıklarını söylemişti.

Açıklama, enerji, perakende ve tüketim malları şirketlerinin geniş çaplı çıkışlarını ve Rusya’ya petrol teknolojisi sağlamaya veya enerji ürünlerini ithal etmeye yönelik bir dizi AB ve ABD yasağını takip etti.

Halliburton, gelecekteki faaliyetlerini derhal askıya aldığını ve ülkeye yaptırımlı parça ve ürünlerin sevkiyatını daha önce sonlandırdıktan sonra Rusya’daki faaliyetlerini sonlandıracağını söyledi.

Halliburton küresel gelirleri içinde Rusya'nın payı ise yüzde 2 seviyesinde.