Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol, pandeminin etkilerinden kurtulan ekonomilerin artan talebi ve bazı OPEC ülkelerinde yaşanan arz sıkıntıları sonrası yükselişini sürdürdü.

Batı Teksas Petrolü günü 82 dolardan kapatarak, 9 Kasım’dan bu yana gördüğü en yüksek noktaya ulaştı. Batı Teksas Petrolü, diğer emtialarla birlikte 2022’ye güçlü bir giriş yaparak sene başından bu yana yüzde 10 yükseldi.

Enerji Bilgilendirme İdaresi’nin Çarşamba günü yayımladığı verilere göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 2018’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Ham petrol, küresel tüketimin düzelmeye başladığına dair işaretler sonrası ay boyunca yükselişini sürdürdü. Uluslararası Enerji Ajansı talebin beklenenden daha güçlü olduğunu belirtirken Enerji Bilgilendirme İdaresi ise dünyadaki stokların ilk çeyrek boyunca düşeceğini öngördü. Libya ve Kazakistan’da yaşanan üretim sıkıntıları da fiyatların yükselmesine yardımcı oldu.

ING Groep NV Emtia Stratejileri Müdürü Warren Patterson, “Üretim sorunları, OPEC yedek kapasiteleri ve Omikron kaynaklı endişelerin dağılması gibi faktörler yükselişe işaret ediyor. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin verileri de yükselişe destek oldu” ifadelerini kullandı.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 0,2 düşerek 82,50 dolara geriledi.

Mart vadeli Brent Petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,2 düşerek 84,52 dolara geriledi.