Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, özel sektör verilerinin ABD’deki ham petrol stoklarında beklenenden fazla bir artışa işaret etmesi ve OPEC+ belirsizliğiyle birlikte düştü.

Vadeli kontratlar son üç günde yüzde 2,5 değer kaybettikten sonra bugün yüzde 1 düştü. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 4.15 milyon varil arttı.

Eğer özel sektör verileri Çarşamba günü açıklanacak resmi verilerle onaylanırsa, ham petrol stok rakamı Bloomberg anketindeki medyan beklentilerin tam iki katı kadar artmış olacak.

OPEC+ görüşmelerinde bir uzlaşıya varılamaması sonrasında artan stoklar piyasalardaki endişeyi artırdı. OPEC+ toplantıyı perşembe gününe ertelese de resmi olmayan görüşmeler farklı kanallardan devam ediyor.

Petrol, aşı gelişmeleriyle birlikte geçen ay Mayıs’tan bu yana en büyük aylık yükselişini gerçekleştirmişti fakat petrol rallisi OPEC+’ın içerisindeki anlaşmazlıklar yüzünden tersine döndü.

Piyasa gözlemcilerinin büyük bir kısmı üretim kesintilerinin azaltılmasıyla ilgili üç aylık bir erteleme beklerken Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri uzlaşıyı zorlaştırıyor.

OPEC+ eğer fiyatların bu seviyelerde kalmasını istiyorsa üretim kesintilerinin azaltılmasını ertelemekten başka seçeneği yok. Stok ve hareketlilik verileri ile rafine oranları fiziksel olarak zayıf bir piyasaya işaret ediyor. Australia & New Zealand Banking Group Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, salı günü yüzde 1,7 değer kaybettikten sonra Singapur saatiyle 10:54’te 43 cent düşerek varil başına 44,12 dolar seviyesine geldi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, salı günü yüzde 1 düşüş yaşadıktan sonra yüzde 0,9 daha gerileyerek varil başına 47 dolara indi.