Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD benzin stoklarındaki sürpriz yükseliş ve yavaşlayan talep ile birlikte, New York piyasasında varil başına 40 doların altına düştü.

Çarşamba günü açıklanan resmi verilere göre, motor yakıtı stokları geçen hafta Mayıs ayından beri en büyük yükselişini kaydederken, benzin tüketimi de Eylül ayından bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu.

Bloomberg anketine katılan analistler ise stokların art arda üçüncü haftada da düşmesini bekliyordu.

Öte yandan, ABD mali teşvik paketinde bir miktar ilerleme kaydedilmesine rağmen paketin seçimlerden önce geçebileceğine dair şüpheler devam ediyor.

Petrol, artan koronavirüs vakalarının sürdürülebilir toparlanmaya dair endişeleri artırmasıyla birlikte, varil başına 40 dolara yakın bir seviyede sabit seyrediyor. Piyasalar Libya’nın üretimi artırması ve OPEC+’ın Ocak ayında üretim kesintilerini azaltması ihtimaliyle de karşı karşıyalar.

OPEC+ koalisyonu piyasa görünümünü ‘istikrarsız’ olarak tanımlarken, üretim politikalarına dair kararını 30 Kasım-1 Aralık arasında gerçekleştirecekleri toplantıda verecek.

Axi küresel pazarlama baş stratejisti Stephen Innes, “Yavaşlayan benzin tüketimi petrol fiyatları için kötü bir işaret, bu da yeniden hız kazanan pandeminin tüketicinin davranışlarını etkilemeye başladığının bir göstergesi.” dedi ve “Avrupa’da artan sosyal hareketlilik kısıtlamalarıyla birlikte orta vadedeki talep görünümü belirsizliğini koruyor.” diye ekledi.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Çarşamba günü %4 düştükten sonra Singapur saatiyle 12:35’te %0.7 düşerek varil başına 39.74 dolara geriledi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures, Europe piyasasında, bir önceki seansta %3.3 düştükten sonra %0.6 daha değer kaybederek varil başına 41.48 dolar seviyesine geldi.