Advertisement

Petrol fiyatları New York'ta, artan koronavirüs vakaları talebe yönelik endişeleri güçlendirirken, piyasanın arz bolluğu ile mücadeleye devam etmesi ile birlikte haftayı kayıpla geçmeye yöneldi.

Vadeli petrol kontratları bu hafta, Aralık ayından bu yana en dar işlem bandında dalgalandıktan sonra yüzde 3.4 düştü. Büyük ekonomilerde artan koronavirüs vaka sayıları ve virüsün ABD'de yavaşlama işaretleri göstermemesi ile birlikte, salgının durdurulması amacıyla kısıtlamalar yeniden uygulamaya koyuluyor. Öte yandan, ABD'de ham petrol stokları rekor zirve yakınlarında ve petrol talebinin düştüğü dönemlerde dünya petrolünün önemli kısmını depolayan tankerler bu yüklerini boşaltmaya başlıyor.

Petrolde Nisan ayında eksi fiyatların görülmesinin ardından başlayan ralli, virüsün talebi çökerttiği birkaç çok hareketli ayın ardından volatilitenin Şubat ayında beri en düşük seviyeye inmesi ile birlikte teklemeye başladı. OPEC ve ortaklarının tarihi üretim kısıntıları gelecek aydan itibaren gevşetilmeye başlanacak ve piyasa bunun ardından üreticilerden arz tepkisine ilişkin işaretler arayacak.

ABD'de Kaliforniya, Teksas ve Florida bu hafta vaka ve hayatını kaybedenler sayılarında en büyük günlük rakamlarından bazılarını açıkladı. Koronavirüs salgını, firmaların nereden olursa olsun maliyetlerini kısmaya çalıştığı bir dönemde ekonominin yeniden açılma çabalarını olumsuz etkiliyor. ABD bankaları arasında en fazla çalışan sayısına sahip Wells Fargo & Co., kasvetli istihdam raporunun ardından, yoğun istihdam kesintisine giden birkaç kuruluş arasında yer aldı.

Singapur'da enerji danışmanlık şirketi Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Ham petrol bir düzeltme için hazırlanıyor," dedi ve "Piyasa pandeminin ABD'de yayılma sürecini ve aynı zamanda ülkenin haftalık hisse senetleri ve akaryakıt tüketim verilerini izlemeye devam edecek. Piyasa şimdilerde bir süredir yatay hale gelen ABD petrol talebinde toparlanma olasılığını fiyatlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Perşembe günü yüzde 1.3 düştükten sonra yüzde 0.9 gerileyerek Singapur saati ile 12:20'de varil başına 39.26 dolara geriledi. Kontrat bu hafta 1.85 dolarlık bir bantta dalgalandı.

Eylül vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta yüzde 2.2 kaybettikten sonra yüzde 0.7 düşerek varil başına 42.04 dolara indi. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.7 düştü. Brent'in bir aylık zaman farkı 18 sent contango (yakın vadeli fiyatların uzun vadeliden daha ucuz olması) durumunda.