Advertisement

Vitol Group, artan enerji fiyatlarının etkisiyle geçtiğimiz yıl gelirlerini rekor seviyeye taşıyarak 4,2 milyar dolar kâr etti.

Bloomberg News’ün haberinde şirketin elde ettiği gelir, tepe yöneticilerine hisse geri alım aracılığıyla 3 milyar dolar dağıtmasını sağladı.

Hızla artan enerji fiyatları ve Rusya’nın Ukrayna işgalinin yol açtığı tedarik aksaklıkları kâr etmenin birçok yolunu ortaya çıkarırken Vitol gibi büyük enerji firmalarının tarihin en kârlı dönemini yaşamasını sağladı. Vitol’un rakiplerinden Trafigura Group ve Glencore Plc gibi firmalar da benzer şekilde rekor kâr açıkladılar.

Bu yıl daha büyük bir geri alım gerçekleşebilir

Genellikle bir önceki yılın kârını baz alarak hareket eden şirketin bu yıl daha büyük bir hisse geri alım gerçekleştirebileceği değerlendiriliyor.

Ancak ağırlıklı olarak Rus petrolünü taşıyan firmalarla iş yapan Vitol gibi şirketler için Ukrayna işgali iki ucu keskin bir bıçak olarak öne çıktı.

Firmalar Rus petrolünü büyük indirimlerle satın alabilseler de Batılı ülkelerin yaptırımları bu şirketlerin Rusya’da uzun dönemli yatırımları üzerinde karanlık bulutlar dolaşmasına yol açtı.

Rusya’nın en büyük kamu petrol şirketi Rosneft PJSC’nin en önemli projesi olan Vostol Oil’in yüzde 5 hissesini geçtiğimiz yıl satın alan Vitol, yönetim raporunda bu varlıkları “elden çıkardığını” kaydetti.

Şirket raporunda, “Çatışmanın genel mali etkisi mevcut şartlarda net bir şekilde belirlenemez” ifadeleri kullanıldı. Vitol, Vostok hisselerine sahip ortak girişimin yüzde 75 hissesi için 886 milyon dolar yatırım yapmıştı. Kalan yüzde 25’lik hisse Mercantile ve Maritime Energy Pte’ye ait.

Vitol Group, dünyada enerji fiyatlarının artmasıyla petrol ve gaz sevkiyatını finanse etmek için rakiplerine benzer şekilde borçlanma genişliğini ciddi şekilde artırmak zorunda kalmıştı. Şirketin geçtiğimiz yıl sonunda borçları 16,2 milyar dolara ulaşırken bu rakam önceki sene 5,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.